"Mohu potvrdit, že probíhají úkony trestního řízení na ministerstvu pro místní rozvoj. Co mám informace, tak by se mělo jednat především o úkony směřující k zajištění důkazů," uvedl dopoledne pro ČTK mluvčí pražského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Čeho se případ týká neupřesnil. „Ještě nebyl nikdo obviněn, zatím se pouze zajišťují důkazy pro další postup,“ doplnil šéf zastupitelství Tomáš Svoboda.

Jednání ústředního výkonného výboru ČSSD v Hradci Králové. Na snímku jsou (zleva) předseda strany Jan Hamáček, statutární místopředseda Jiří Zimola a místopředseda Jaroslav Foldyna.
Zůstat ve vládě, nebo odejít? ČSSD zatím váhá

Zpravodajský portál E15 však s odkazem na policejní spis, do kterého měli jeho redaktoři možnost nahlédnout, uvedl, že hlavní podezřelou má být ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Tu policie údajně podezřívá z trestných činů překročení pravomoci veřejného činitele a dotačního podvodu. Dopustit se jich měla v roce 2016 v pozice náměstkyně pro cestovní ruch. 

Dostálová na odpoledním brífinku s novináři uvedla, že ministerstvo poskytuje policii maximální součinnost. K informacím serveru E15 uvedla, že policie „z logiky věci“ prověřuje i její osobu, jelikož jako náměstkyně i ministryně byla nadřízenou agentury CzechTourism.

„Také na rovinu říkám, že policie byla ráno u mě doma s dotazem, zda mám doma nějakou služební techniku. Já jsem řekla, že samozřejmě ano, všechno jsem vydala, policie si to odvezla a odjela“ sdělila reportérům. Uvedla však, že policii neodpovídala na žádné otázky a neví, s čím dnešní zásah v sídle ministerstva a v CzechTourismu souvisí. 

Na žádost deníku E15 o vyjádření však Dostálová doposud neodpověděla. Bližší informace prý nemá ani tehdejší šéfka resortu Karla Šlechtová (ANO). „Nikdo mě nekontaktoval. Určitě se vyjádřím, až bude jasno, o co konkrétně jde. Nyní zatím bez komentáře, protože nedisponuji žádnými informacemi,“ řekla.

Zásah v centrále CzechTourism

Server Seznam Zprávy již dopoledne zveřejnil informaci, že se zásah v sídle ministerstva týka činnosti agentury CzechTourism. Podle Radiožurnálu operují policisté i v její centrále na pražských Vinohradech. Proti agentuře v roce 2016 podal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) trestní oznámení pro porušení povinnosti při správě cizího majetku a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

NKÚ tvrdil, že agentura zadávala zakázky bez ohledu na to, jestli by je nebylo možné v soutěži získat levněji. Například údajně kupovala právní služby bez posouzení, zda jde o nejvýhodnější variantu, a soutěže nepořádala ani při nákupu letenek. Distribuci výstavních a reklamních předmětů zase agentura rozdělila do více zakázek malého rozsahu, které zadávala bez otevřené soutěže.

Jiří Zimola.
Další rozkol ve straně. Zimolova platforma vyzvala ČSSD, aby zůstala ve vládě

Kontroloři tehdy odhalili, že agentura opakovaně porušila rozpočtovou kázeň, například při nákupech dárkových poukazů na lázeňské relaxační pobyty za téměř 600 tisíc korun. Celková pochybení podle NKÚ dosahují výše skoro 20 milionů. Tou dobou byl přitom šéfem CzechTourism Rostislav Vondruška, někdejší ministr pro místní rozvoj v úřednické vládě Jana Fischera, který v současné době společně s bývalou ředitelkou odboru ekonomiky agentury čelí soudu.

CzechTourism je státní příspěvkovou organizací, spadající pod ministerstvo pro místní rozvoj. Vznikla již v roce 1993 a jejím úkolem je koordinovat propagaci České republiky jakožto turistické destinace doma i v zahraničí.

Přehled ministrů pro místní rozvoj za posledních 10 letMiroslav ČUNEK (KDU-ČSL, druhá vláda Mirka Topolánka)
od 2. dubna 2008 do 23. ledna 2009

Cyril SVOBODA (KDU-ČSL, druhá vláda Mirka Topolánka)
od 23. ledna 2009 do 8. května 2009

Rostislav VONDRUŠKA (nestraník navržený ČSSD, vláda Jana Fischera)
od 8. května 2009 do 13. července 2010

Kamil JANKOVSKÝ (Věci Veřejné, vláda Petra Nečase)
od 13. července 2010 do 10. července 2013

František LUKL (nestraník, vláda Jiřího Rusnoka)
od 10. července 2013 do 29. ledna 2014

Věra JOUROVÁ (ANO, vláda Bohuslava Sobotky)
od 29. ledna 2014 do 3. října 2014

Karla ŠLECHTOVÁ (ANO, vláda Bohuslava Sobotky)
od 8. října 2014 do 13. prosince 2017

Klára DOSTÁLOVÁ (nestraník, vláda Andreje Babiše)
od 13. prosince 2017