Na konci týdne se na facebookovém profilu pod jménem Lenka Kubeniková objevily dvě fotografie, kde má mladá žena pod okem modřinu a škrábanec. „To je, když jdeš bránit své dítě na hřiště a ukrajinský správce tě napadne. Sláva Ukrajině,“ stálo pod fotkou. Příspěvek rychle získal stovky sdílení, reakcí a komentářů.

Jenže v příběhu se začaly objevovat trhliny. V diskuzi autorka nejdřív tvrdila, že věc policii nehlásila, později ale už tvrdila, že ano. „Vše je nahlášené, jsou tam i kamerové záznamy, tak si asi těžko budu s… do huby. Paní chytrá!“ odpověděla jedné z diskutujících, která vše zpochybňovala.

V Pardubicích se stal podobný případ:

Na případ jako na hoax, tedy podvod, upozornily internetové stránky manipulatori.cz, které se na podobné smyšlenky specializují. „Paní se nám podařilo kontaktovat v diskuzi. Původně tvrdila, že je to pravda, pak začala tvrdit, že proti Ukrajincům nic nemá, a nakonec to smazala,“ řekl šéfredaktor webu Jan Cemper.

Šíření lží

Po smazání příspěvku se žena dočkala desítek nevybíravých komentářů, které ji kritizovaly za šíření lží. Deník se ženu snažil kontaktovat, ale na zaslané dotazy nereagovala.

Status žena ale smazala až poté, co byla konfrontovaná s informacemi od policie. Ve čtvrtek před sedmou večer opravdu hlídka zasahovala u jednoho z hradeckých hřišť. „Mělo tam docházet k rozepři mezi návštěvnicemi a správcem hřiště. Po příjezdu na místo k žádnému protiprávnímu jednání nedocházelo a hlídka zjistila, že přítomné ženy vyzýval správce k opuštění hřiště, které již zavíral, ony nechtěly odejít a přitom došlo ke vzájemné strkanici,“ vysvětlila mluvčí hradeckých policistů Eva Prachařová.

Policisté situaci na místě vyřešili domluvou. „Nicméně obě strany byly poučeny, že pokud by se situace změnila, mohou se dodatečně dostavit na kteroukoli služebnu Policie České republiky a učinit oznámení,“ upřesnila Prachařová. K žádnému dodatečnému oznámení ale nedošlo.

close Výňatek z diskuze pod příspěvkem, který upozorňuje na rozpory. info Zdroj: Fcb Manipulátoři zoom_in Výňatek z diskuze pod příspěvkem, který upozorňuje na rozpory.

Nebyl to Ukrajinec

Policie také vyvrátila tvrzení, že se ženy dostaly do konfliktu s Ukrajincem. „Správce hřiště není cizí státní příslušník,“ popsala vrchní komisařka s tím, že případem se policie už dál nezabývá.

S podobnými případy se setkává šéfredaktor webu bojujícího proti dezinformacím celkem často. „Myslím, že je to nějaká snaha být zajímavý. Část lidí za současnou situaci viní Ukrajince a paní se asi chtěla svézt na vlně nenávisti k uprchlíkům před ruskou agresí,“ uvažoval nad motivací ženy Cemper s tím, že například na Facebooku se snaží ověřovat příběhy až ve chvíli, kdy počet sdílení dosáhne čísla 500, což byl i hradecký případ.

close Status, který sdílelo na Facebooku přes 500 lidí. Podle všeho podvod, který vyvrátila policie. info Zdroj: Facebook zoom_in Status, který sdílelo na Facebooku přes 500 lidí. Podle všeho podvod, který vyvrátila policie.