Mladý muž pracoval v kvasinské automobilce a bydlel na ubytovně v Solnici. Na jaře loňského roku se podle obžaloby postupně dopustil celé řady trestných činů, jejichž oběťmi se stali tři lidé. Jeden z nich dokonce skončil s vážným zraněním v nemocnici.

Neblahá série začala na konci března, kdy Gajewski vnikl do bytu své bývalé přítelkyně (31), napadl ji, a pak utekl s jejím mobilním telefonem. Už o měsíc později se přes ženin odpor znovu dostal do jejího bytu a ven ho dostal až příjezd policie. V červnu ji pro změnu odmítal pustit z pokoje na ubytovně, dokud mu nedá svůj mobilní telefon. Když odmítala, bil ji pěstí do obličeje. „Chtěl si vynutit splnění svého požadavku, aby se mohl podívat, s kým (žena) komunikuje,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

V dalším násilí obžalovanému zabránila policie, žena však utrpěla zranění obličeje a musela být ošetřena na chirurgii. Gajewski se k tomu včera odmítl vyjádřit.

Loni však policistům tvrdil, že telefon své bývalé přítelkyni neukradl. „Sama mi jej podstrčila do pokoje, aby se mi pomstila,“ řekl.

V pondělí odmítl Gajewski nařčení, že loni na jaře opakovaně napadal svého 54letého spolubydlícího T. G., násilím ho nutil aby mu dával peníze, cigarety a platební kartu s PIN kódem. Napadený muž podle obžaloby přišel o několik tisíc korun a byl několikrát zraněn, ale nikdy nevyhledal lékaře.

Napadený utrpěl zhmoždění mozku

Všechno vyvrcholilo v červnu, kdy Gajewski muže zmlátil tak, že mu vedle rozsáhlých podlitin a tržných ran způsobil také zlomeniny nosních kůstek a horní čelisti a hlavně zhmoždění mozku.

„Způsobil mu závažné poškození důležitého orgánu, potenciálně ohrožující život poškozeného,“ píše se v obžalobě.
To však Gajewski popřel. Podle něj je T. G. alkoholik, který požívá i jiné návykové látky. „Nebil jsem ho, ani po něm nechtěl peníze,“ prohlásil. Naopak to prý byl právě T. G. který jednou večer vzal Gajewskému bundu s penězi a doklady, odešel v ní na diskotéku a vrátil se bez peněz i bez dokladů.

Osudného večera, kdy T. G. utrpěl vážná poranění, prý Gajewski ve společném pokoji vůbec nespal. „Nebylo tam možné spát. T. G. pil alkohol a choval se velmi hlučně,“ stěžoval si včera soudu. Vzal si tedy polštář a deku, vyspal se ve společenské místnosti, a když se ráno vrátil do pokoje, viděl, že je tam zaměstnanec ubytovny. Pak odjel do Rychnova nad Kněžnou, ale po návratu zjistil, že jeho věci jsou sbalené do kufrů. Proto chtěl po majitelce ubytovny vysvětlení.

„Řekla, že T. G. byl zmlácen a abych se odstěhoval,“ uvedl obžalovaný.

Podle spisu napadl v červnu v ubytovně ještě jednoho muže (57). Ozbrojil se kovovou tyčí a svou oběť označil za „konfidenta, práskače a fízla“. „Křičel na něj, že ho udal policii, vyhrožoval mu, že ho zbije nebo zabije tyčí,“ uvedla státní zástupkyně. Napadený se zachránil útěkem. Stejně jako T. G. i on byl krajan Gajewského. K tomu činu se obžalovaný nevyjádřil. Přiznal však, že po rozchodu s přítelkyní pil alkohol, kouřil marihuanu a užíval amfetaminy.

Hlavní líčení u hradeckého krajského soudu v dalších dnech pokračuje.