Kauza navrtávači
• Soudní spis má více než 2O tisíc stran, obžaloba (ve zkrácené podobě) se četla celý den.
• Není divu, čtveřice Poláků je obžalována, že v Česku od dubna 2009 do července 2013 vykradla – nebo se pokusila vykrást – 417 domů.
• Celková škoda, již napáchali, 
je 12,5 milionu korun.
• Největší úlovek se jim povedl na Plzeňsku, kde v jednom domě sebrali věci za 1,2 milionu.
• Za krádež, porušování domovní svobody, poškození cizí věci a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, jim hrozí až desetileté vězení.

A bude i nadále, líčení bylo odročeno, jeho další čtyři části jsou naplánovány na leden a únor. „Za účelem opětovného předvolání svědků a čtení úředních záznamů," vysvětlila Iva Matušková z tiskového oddělení soudu.

Tři členové komanda sedí ve vazbě, čtvrtý dochází k soudu jako svobodný muž. A nejen tím se liší. Je také nejmladší.

„Jen jsem pro ně přijel. Zavolali mi, že mají rozbité auto," popisoval dvacetiletý muž případ, kdy navrtávači vykradli jeden z domů nedaleko Mladé Boleslavi. „Nevěděl jsem, že byli krást," dušoval se.

Jeho slova potvrdil také jeho nevlastní otec, jeden z členů gangu. „Přijel pro nás, protože jsme měli rozbité auto," tvrdil soudu. Lup v té době měli prý v kufru vozu a mladík 
o něm neměl tušení.

Dalším rozdílem mezi trojicí a benjamínkem skupiny je fakt, že on byl jediný, kdo (aspoň mírně) spolupracoval 
s policisty. Ostatní odmítli vypovídat. Vyšetřovatelům se přiznal, že ve čtyřech případech fungoval jako pomocník.

Zlodějům se říká navrtávači podle způsobu, jak se dostávali do domů. Navrtali totiž plastová okna. Tímto stylem způsobili v letech 2009 až 2013 škodu přes 12 milionů korun a nyní jim hrozí až desetileté tresty.