Když soudce Jiří Vacek vysvětloval, proč už podruhé odsoudil v mediálně ostře sledované kauze Lukáše Nečesaného ke třinácti letům vězení, mluvil necelých pětačtyřicet minut.

Sepsání oficiálního rozsudku mu dozajista trvalo mnohem déle. Vždyť tento dokument, proti kterému se odsouzený mladý muž odvolal, má 69 stran.

Soudce v něm krok po kroku objasňuje, jak došel 
k přesvědčení, že Nečesaný v únoru 2013 brutálně napadl v Hořicích kadeřnici a sebral jí 10 tisíc korun. „Nikdy se nepřiznám k ničemu, co jsem neudělal," trvá mladík na nevinně.

Podle soudce ho však usvědčuje například komunikace s jedním kamarádem. Na Facebooku mu napsal v době, kdy ještě ani policie nevěděla nic o motivu, že byla paní zmlácena kvůli penězům.

„O přepadení mi řekla mamka," hájil Nečesaného tento chlapec po rozsudku. Mluvil na chodbě před soudní síní, právníci obžalovaného ho vůbec nepředvolali. Soudce navíc upozorňuje, že nejde o holý fakt, že bylo kadeřnictví přepadeno, ale především o otázku důvodu zločinu.

A o něm psal Nečesaný, který přiznal, že v kadeřnictví v inkriminované době byl, na sociální síti.

Zásadním faktorem bylo také zmapování cesty, již Nečesaný v ono osudné páteční odpoledne šel. Svědkyně ho viděla přijít do provozovny spodní cestou, on tvrdil, že dorazil z druhé strany. To mu policisté ani soud neuvěřili, protože by jeden úsek dlouhý nějakých sto padesát metrů musel jít deset až patnáct minut.

Mladíkovi, který už byl za zločin odsouzen dříve a ve vězení strávil více než rok, než se jeho otci podařilo dosáhnout obnovení procesu, nepomohla ani jeho povaha. Podle znalců netrpí bájivou lhavostí, ale skutečnost si upravuje tak, jak mu to vyhovuje.

„Byly zjištěny sklony ke zkreslování, které se nevymykají jeho kontrole," stojí v rozsudku. „Podávání informací je postaveno na sdělování polopravd. Z negativ sdělí jen to, o čemž je přesvědčen, že už znalec ví."

Resocializace? Musí změnit životní 
styl i hodnoty, tvrdí znalci
Lukáš Nečesaný nyní čeká na jednání odvolacího soudu. Po něm by mělo být jasné, zda se vrátí do vězení.
Může se za mřížemi změnit? I to zkoumali znalci před jednáním hradeckého krajského soudu. „Osobnostní vývoj obžalovaného zatím neprobíhá optimálně," napsala odbornice do spisu. „Nezralost a nižší věk mu skýtají jistý časový prostor. Je však třeba změnit životní styl i hodnotové zaměření," doplnila.