Vrchní soud v Praze minulý týden zrušil další rozsudek, kterým hradecký krajský soud zprostil mladého muže viny, a případ, který je mediálně velmi sledovaný, se tak bude v Hradci Králové řešit už pošesté.

Zdejší soud Nečesaného třikrát poslal za mříže a dvakrát ho zprostil obžaloby. O věci dosud rozhodovali dva soudci, zatím však není jasné, kdo jej na stůl dostane tentokrát.

„Rozhodnutí soudu I. stupně bylo zrušeno a věc vrácena soudu I. stupně k novému projednání,“ stojí v databázi k usnesení vrchního soudu, o němž v pátek informovala Česká televize.

Spis s případem už je u krajského soudu, mluvčí soudu Jan Kulhánek se však k věci nechtěl zatím vyjadřovat. „Nyní spis musíme doručit účastníkům řízení. Teprve potom můžeme zveřejnit, jak to dopadlo,“ řekl mluvčí v úterý Deníku.

Zločin v hořickém kadeřnictví se stal v únoru 2013. Pachatel tam přišel v podvečer, 54letou kadeřnici několikrát udeřil do hlavy polenem a ukradl jí deset tisíc korun a doklady. Vážně poraněnou ženu našel její syn, přivolal jí pomoc a lékaři v hradecké nemocnici jí zachránili život.

Napadená utrpěla vážný úraz hlavy, byla dlouho v bezvědomí, a pak trpěla amnézií. Když na podzim roku 2013 přišla vypovídat k soudu, byla ještě ve špatném stavu a požádala soud, zda by mohla podat své svědectví bez přítomnosti obžalovaného.

Lukáš Nečesaný se policii původně přihlásil jako svědek a řekl, že v kadeřnictví krátce před činem byl, ale kadeřnice už zavírala a nechtěla ho ostříhat. Se svědectvím prý přišel na radu rodičů. Policisté ho však za několik dní nato obvinili z pokusu o vraždu.

Kadeřnice při první výpovědi uvedla, že by pachatele už nepoznala. Když o dva roky později přišla znovu k soudu, označila za pachatele Nečesaného. „Domluvila se s policií,“ prohlásil obžalovaný. Znalci však nedokázali jednoznačně určit, zda je žena schopná si vybavit dění před útokem.

Senát krajského soudu v čele s Jiřím Vackem Nečesaného třikrát odsoudil, pak ale Nejvyšší soud rozhodl, že o případu bude rozhodovat senát. v jiném složení. Ten v čele s předsedou Miroslavem Mjartanem Nečesaného dvakrát osvobodil, státní zástupkyně se však vždy odvolala.

Podle ČT se má nyní složení senátu opět změnit.