Luděk Nečesaný je policií obviněn z přijímání úplatku až ve výši 23 milionů korun. Jeho kauza se včera významně pohnula – řediteli liberecké krajské nemocnice totiž policisté zabavili značnou část majetku.

Členové protikorupčního útvaru zajistili dva domy v Liberci a jeden ve Stráži nad Nisou. Nečesaný s nimi nemůže nyní nijak nakládat, nesmí je například prodat.

„Máme k dispozici dokumenty, z nichž vyplývá, že protikorupční policie podezírá Nečesaného a jeho ženu Šárku, že za peníze z úplatků od firem dodávajících pro nemocnici měli nakoupit domy v Liberci," prohlásil Jaroslav Tauchman, analytik neziskové organizace Krajské protikorupční pracoviště.

Nečesaný během nedávného líčení u hradeckého krajského soudu, kde se řeší (ne)vina jeho syna Lukáše, o případu korupce nechtěl mluvit. Vyjádřil se však již v červenci, kdy byl obviněn.

Policie ho prý chce odstřihnout od financí, které vydává na synovu záchranu. Jen za advokáty, mezi nimiž jsou velká jména Petr Dítě či Oldřich Chudoba, měl utratit podle vlastních slov tři miliony.

„V boji za syna mě to ale nezastaví," ujistil.

Obvinění Nečesaného seniora má souviset s trestním oznámením, které na něj bylo podáno už před časem a týkalo se údajných úplatků za nákup zdravotnické techniky.

Pokud bude Nečesanému staršímu prokázána vina, hrozí mu až dvanáctileté vězení. Spolu s ním je obviněna také jeho žena Šarka, jež měla výnosy legalizovat. Policii zaujal ziskový progres její firmy. Mělo jít o roky 2009 a 2010, kdy společnost Sarmed zažila boom: tržby vystřelily z nuly na 19 milionů.