Ze čtvrtečního soudu:

Velkým překvapením pro obhajobu byl dnes svědek Jiří Funda, který bydlel v plzeňské věznici v jedné cele s Nečesaným. Loni v létě napsal dopis vyšetřovateli hořického případu a oznámil mu, že se mu Nečesaný svěřil, že čin spáchal. Policie ho pak ve věznici vyslechla a Funda svědectví zopakoval. Ve výpovědi, kterou včera soudce Jiří Vacek přečetl, zaznělo údajné Nečesaného přiznání, že osudného dne byl zfetovaný, a když ho kadeřnice odmítka ostříhat, rozzuřilo ho to a ženu napadl. „Také mi řekl, že má dobré advokáty a že jeho táta zařídí, aby si to za něj odseděl jistý Mádle," řekl Funda.. Podle něj ale bylo později vidět, že Nečesaný svého přiznání lituje.

Funda, který si odpykává trest za vraždu, si vše nechával pro sebe až do loňského června, kdy zjistil, že Nečesaný byl propuštěn na svobodu. „Přišlo mi to nespravedlivé," vysvětlil.

Státní zástupkyně předala soudu Fundovo svědectví teprve před týdnem, ale předseda senátu stihl zařídít, aby Fundu přivezla k soudu eskorta. Svědek tak mohl své tvrzení zopakovat. Prohlásil však, že má velké obavy o svou bezpečnost, a tak ho v soudní síni střežili po zuby ozbrojení muži a on sám navíc odmítl sundat z hlavy kuklu.

Jeho svědectví včera potvrdil i jeho další tehdejší spoluvězeň, kterému Funda vše vyprávěl. „Měl vztek, že on sedí za vraždu a člověk, který to taky spáchal, je na svobodě," řekl svědek. Podle něj měli Nečesaný a Funda intimní vztah.

Lukáš Nečesaný všechna tvrzení odmítl. „To, že jsem se mu přiznal, je nesmysl. Do konce života bych se nepřiznal k něčemu, co jsem neudělal," prohlásil.

Jeho obhájce celá situace očividně zaskočila. „Zarážející a současně nepřijatelné je, že obžaloba od června zatajovala tak důležité důkazy. Došlo tak ke hrubému zkrácení práva na obhajobu," pronesl na adresu státní zástupkyně Lenky Faltusové obhájce Oldřich Chudoba. Žalobkyně však poté novinářům řekla, že může předkládat důkazy v průběhu celého řízení.

Druhý obhájce Petr Dítě žádal soud, aby povolil konfrontaci Fundy a Nečesaného, ale Jiří Vacek to zamítl. „Jeho (Fundova) výpověď byla konstantní. Nedomníváme se, že by se tím něco vyřešilo," vysvětlil soudce.

Obhájci žádali jako důkazy ještě přečtení dalších protokolů, výslech dalšího svědka a také objasnění, proč byla napadené ženě uložena policejní ochrana. Soud to však zamítl. „Dokazování skončilo," uzavřel předseda senátu.

Rozsudku, který byl původně ohlášen už na dnešek, se zaplněná soudní síň nedočkala, protože obhajoba požádala o čas k přípravě svého závěrečného návrhu. Hlavní líčení bylo tedy odročeno na příští pátek.

Nečesaný: V čem je kauza tak výjimečná? Politika i peníze

Hradec Králové - Žádný případ nebyl za poslední dlouhé měsíce u hradeckého krajského soudu tolik sledovaný. Ani hrůzný zločin matky, jež zabila dvě právě narozené děti, výkon polských zlodějů, kteří v Česku vykradli více než čtyři stovky rodinných domů. A navíc neobvyklou metodou.

Kauza Nečesaný je totiž ještě třaskavější.

Hlavní důvod je jasný. Ještě nikdy se nestalo, aby byl verdikt nad člověkem odsouzeným za pokus o vraždu zrušen – a on navíc puštěn na svobodu, jak se to minulý rok na jaře stalo Lukáši Nečesanému.

Další důvody pro výjimečnost tohoto soudního procesu jsou spjaté s rodinou obžalovaného mladíka.

Zaprvé jsou to peníze. Jeho otec Luděk, ředitel liberecké krajské nemocnice, najal na záchranu svého syna advokátskou elitu. Petr Dítě i Oldřich Chudoba jsou špičky v oboru. S rodinou navíc dříve spolupracoval Vlastimil Rampula, bývalý pražský vrchní státní zástupce.

„Za obhajobu jsem utratil dva až tři miliony korun," přiznal Nečesaný senior. Podle zasvěcených však částka byla ještě vyšší.

Nečesaný tyto vydané peníze spojuje s tím, že byl policií obviněn z braní úplatků ve výši minimálně 19 milionů korun. Vyšetřovatelé však nesouhlasí, tvrdí, že korupční linii začali řešit ještě dříve, než se Nečesaný starší pustil do boje za svého syna.

Zadruhé je to politický vliv. Zrušení rozsudku dosáhla exministryně spravedlnosti Helena Válková – prý kvůli perfektně zpracovanému posudku, který jí předložili Nečesaného právníci.

Za to, aby se o případ zajímala, se přimluvila liberecká poslankyně za hnutí ANO Jana Pastuchová. Ta se znala 
s Nečesaným starším z doby, kdy on působil jako ředitel nemocnice v Karlových Varech a ona byla náměstkyní místní záchranné služby.

„Je to případ z mého regionu," vysvětlovala, proč využila svůj vliv.

Zatřetí jsou to emoce. Na jedné straně mladý kluk, na druhé napadená paní, která je na tom špatně psychicky. Případ je především po jejím výroku, že ji napadl právě Nečesaný, velmi vypjatý. Rodina za mladíka bojuje.

Ve čtvrtek nastane další důležité datum v této kauze.

Od útoku ke zrušení rozsudku. To přinesl případ Nečesaný

Hradec Králové - Měl by padnout další  rozsudek v případu, který začal před více než třemi lety brutálním útokem na kadeřnici z Hořic.

Co všechno se za tu dobu v kauze Nečesaný událo?

Únor 2013 – V hořickém kadeřnictví byla brutálně napadena a oloupena třiapadesátiletá žena.
- Lukáš Nečesaný se přihlásil jako svědek.
- Policie mladíka později zadržela a obvinila z pokusu o vraždu.

Listopad 2013 – Začalo hlavní líčení u Krajského soudu 
v Hradci Králové. Nečesaný vinu odmítl.

Leden 2014 – Soudci mu za pokus o vraždu udělili šestnáct  let vězení.

Březen 2014 – Vrchní soud vrátil případ do Hradce.

Duben 2014 – V Liberci vystoupil Luděk Nečesaný a vyhlásil válku policii. Stěžoval si na její postup při vyšetřování i zatýkání syna.

Květen 2014 – Hradecký soud opět poslal Nečesaného  na šestnáct  let do vězení.

Červenec 2014 – Vrchní soud snížil mladíkovi trest na třináct roků.

Říjen 2014 – Obhájci podali dovolání k Nejvyššímu soudu. Později je stáhli.

Květen 2015 – Nejvyšší soud  projednal stížnost pro porušení zákona, kterou podala exministryně Helena Válková, a zrušil Nečesanému trest.

Září 2015 – Proces se vrátil ke Krajskému soudu v Hradci Králové. Kadeřnice tváří v tvář ukázala na Nečesaného a prohlásila: „Udělal to on." Soudce si vyžádal znalecký posudek paměti ženy.

Únor 2016 – U soudu vystoupili znalci, kteří zkoumali paměť poškozené. Soudce Vacek rozhodl, že verdikt vynese na konci dubna.