Podle internetové encyklopedie Who is…? tedy Kdo je …? má rád hudbu, čtení, sport, cestování či turistiku. Zdeněk Pechan však dozajista nyní řeší mnohem méně příjemné záležitosti. Je totiž obžalován z úvěrového podvodu, za který mu hrozí až desetiletý trest.

Co zažil dům
v Hrobicích?

Dům v Hrobicích, obci nedaleko Pardubic známé především lihovarem, je důležitým centrem případu Zdeňka Pechana.
Právě na jeho koupi si měl vzít úvěr na 8 milionů. „Bylo mi řečeno, že je to dobrá investiční příležitost," řekl obžalovaný.
Koupil tedy dům, který pak pronajímali muži z Německa, jenž zde zařídil dílnu, kde se montovala autorádia. Náznaky však ukazují, že šlo o záminku. Platil totiž nesmyslné nájemné vyšší než 100 tisíc měsíčně. Výroba také záhy skončila.

Jeho případ začal v tomto týdnu projednávat Krajský soud v Hradci Králové. Hlavní líčení bude pokračovat už následující pondělí. Česká spořitelna vyčíslila škodu na 15 milionů korun. Podle obžaloby měl Pechan falšovat dokumenty, aby se dostal k úvěrům. Podvody měl spáchat v roce 2006, kdy v Pardubicích působil jako jednatel společnosti nazvané GlobalTech.

„Nepředkládal jsem žádné padělané dokumenty," dušoval se Pechan při výslechu. Zásadní kroky ve všech akcích měli podle něj konat právník Zdeněk Svoboda a také Josef Musil, který dokázal vyjednat s finančním ústavem půjčky.

Obžaloba však viní Pechana. „Byl jediným zástupcem firmy GlobalTech. Věděl, že listiny jsou padělané. Naplnil všechny zákonné znaky trestného činu úvěrového podvodu," prohlásil státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

Pechan si měl vzít úvěr na 
8 milionů, který použil jinak, než stálo ve smlouvě. Další úvěr o dva roky později byl ve výši 7 milionů – a ten firma nesplácela. Stejně jako následující půjčku na 300 tisíc.