Poslední dvě jednání letošního roku mají v tomto týdnu v plánu soudci Krajského soudu v Hradci Králové. Rok plný vážných kauz pro ně poté skončí. Verdikty padly v desítkách případů, k těm nejznámějším a nejzávažnějším však patří zhruba desítka z nich.

Již v únoru měli soudci na stole případ senátora a gynekologa Pavla Trpáka, kterému byl vloni v listopadu uložen podmíněný trest Okresním soudem v Trutnově za ublížení na zdraví s následkem smrti u novorozence. Trpák čelil obžalobě, kdy v květnu 2007 jako lékař nedostatečně sledoval průběh rizikového porodu v trutnovské nemocnici. Novorozenec na následky nedostatečného zásobení kyslíkem během porodu později zemřel.

Soudci krajského soudu v únoru celý rozsudek zrušili a případ vrátili k novému prošetření do Trutnova. Podle názoru senátu nebyly dostatečně využity všechny možnosti k jednoznačnému prokázání viny. „Jsem rád, že se krajský soud přiklonil k názoru, že by měla být moje vina jednoznačně prokázána,“ reagoval tehdy na verdikt Pavel Trpák.

Případ tehdy otřásl veřejností

Na lavici obžalovaných usedl také Miloš Homolka z Chrudimi, který podle obžaloby zavraždil svou osmdesátiletou sousedku. Případ tehdy otřásl veřejností. Podle spisu ženu po slovní rozepři kvůli výměně oken, s níž nesouhlasila, surově napadl a poté, když ležela na zemi, ji udusil. V únoru si Homolka vyslechl rozsudek, který ho poslal na jedenáct let do vězení s ostrahou. Obžalovaný se odvolal, ale v srpnu Vrchní soud v Praze verdikt potvrdil.

Případ neznámého fantoma, jenž vykrádal jednu banku za druhou, se dostal před krajský soud v březnu. Obžalovaný Jiří Justin z Mostu měl tehdy „na triku“ deset přepadení. Jeho specialitou se staly pobočky jedné z bank v Trutnově, některé navštívil i opakovaně. Desátá loupež se mu stala osudnou.

Krajský soud ho poslal za tuto sérii přepadení na sedm let do vězení. Přestože se Justin odvolal, nebylo mu to nic platné. Verdikt potvrdil v červnu i vrchní soud.

Jednou z nejsledovanějších kauz roku bylo líčení s dvojicí Romů, Patrikem Vachem a Josefem Potočkem. Ti ve Smiřicích po incidentu s jinou romskou rodinou vhodili mezi ně granát, který naštěstí nevybuchl. Za neobvyklé vyřizování účtů hradecký soud uložil oběma mužům dvanáctileté vězení. Ti se hned odvolali a měli štěstí. Vrchní soud oběma tresty snížil na 5,5 roku.

Konečný verdikt padl také v případu zavražděné stopařky u Keteně na Jičínsku. Od roku 2008, kdy byl podezřelý Jiří Cimbál zatčen, se táhly soudní spory. Ty ukončil až Nejvyšší soud, který potvrdil vrahovi dvacetileté dívky výjimečný trest. Původně si u hradeckého krajského soudu Cimbál vyslechl doživotí, to ale vrchní soud zmírnil.

V závěru roku se opětovného projednávání, již třetího v řadě, dočkal případ údajně vytunelovaných fondů Trend a Mercia. Začátkem listopadu začalo obnovené líčení s Miroslavem Hálkem a dalšími exmanažery. Případ se táhne již patnáct let a i tentokrát bylo jednání odročeno na neurčito. Přitom již dříve si Hálek vyslechl sedmiletý trest a později mu byl snížen na tři roky.

Novorozeně i přes péči lékařů zemřelo

Otřesný zločin týrání a vraždy novorozence ukončili svým rozhodnutím soudci koncem listopadu. Vladimír Suchánek si za týrání a vraždu novorozené holčičky vyslechl osmnáctiletý trest odnětí svobody. Jeho žena Anna Suchánková dostala za týrání tři roky.

Podle spisu Vlastimil Suchánek, aby utlumil pláč novorozeněte, které ho rušilo, balil dítě do deky a to způsobem, který mu značně znemožňoval přístup vzduchu. Poté nezletilou zabalenou v peřině začal bít, buď malíkovou hranou v pěst sevřené ruky či otevřenou dlaní. Jeho žena měla jednání přihlížet a občas mu deku podat. Jednou však sílu úderu Suchánek neodhadl a děvčátku způsobil zlomeniny lební klenby, krvácení mezi mozkové obaly a zhmoždění mozkové tkáně. Novorozeně i přes veškerou péči lékařů zemřelo.

Známé kauzy, které se staly ve východních Čechách

Ublížení s následkem smrti novorozence – senátor Pavel Trpák čelil obžalobě, že nedostatečně sledoval průběh rizikového porodu. Novorozenec na následky nedostatečného zásobení kyslíkem během porodu následně zemřel.

Vražda sousedky – k jedenáctilemu trestu byl odsouzen Miloš Homolka, který zardousil osmdesátiletou sousedku.

Loupežná přepadení bank – Jiří Justin si vyslechl verdikt se sedmiletým trestem za vyloupení deseti bank.

Útok granátem – dvojici Romů, Patriku Vachovi a Josefu Potočkovi, snížil vrchní soud trest z dvanácti let na 5,5 roku.

Vražda stopařky – Jiří Cimbál dostal za vraždu dvacetileté studentky u Keteně na Jičínsku výjimečný trest.

Znásilnění a vydírání – trest odnětí svobody na dvanáct let uložil krajský soud Zdeňku Čapkovi. Podle rozsudku se obžalovaný dopustil pokusů vraždy a vydírání nezletilé dívky.

Podvod – pět let dostal bývalý jednatel textilní firmy Vatela Nové Město nad Metují Petr Filipi z Pardubic za prodeje falešných pohledávek, zpronevěru, zkreslování účetnictví a maření konkurzu, který byl na firmu v roce 2004 uvalen.