Ale tu, s kterou včera u hradeckého krajského soudu vyrukoval šestačtyřicetiletý Jan Ficek, jenž má několika lidem dlužit přes 13 milionů korun, překoná snad všechny možnosti.

Obžaloba podnikatele viní z toho, že: „Od roku 2007 do roku 2009 na Náchodsku chtěl v úmyslu získat pro sebe finanční prospěch, postupně vylákal od poškozených finanční prostředky s tím, že je použije k zhodnocení ve svém soukromém podnikání a vrátí ve smluvených termínech, většinou včetně úroků, což poškozeným stvrzoval vystavením směnek. Takto jednal v situaci své finanční tísně, kdy si byl vědom, že s ohledem na své předchozí finanční závazky již nebude schopen půjčky ve smluvených termínech vrátit. Tímto způsobem vylákal půjčky ve dvaceti případech,” stojí v obžalobě. 
A rozhodně se nejednalo o malé částky. Spisový materiál poukazuje na téměř třináct 
a půl milionu korun.

Já nic, já muzikant

Ficek se před soudem bránil tím, že nikdy nechtěl nikoho obrat, ale má velmi špatný osud. „Velmi dlouho jsem podnikal a měl i úspěchy. Od roku 2003 jsem například spolupracoval s Českými drahami pro něž jsem dělal PR a marketing. Bohužel mi faktury proplácely pozdě. Proto jsem se zadlužoval s tím, že jsem vše vrážel do podnikání. To vše ale skončilo v době, kdy jsem se musel nechat hospitalizovat na psychiatrii, ” uvedl před soudem Ficek a poodhalil i své další plány s vypůjčenými penězi, které prý ale rovněž zastavil jeho pobyt v nemocnici. „Měl jsem ještě rozjednaný lukrativní podnik s odprodejem pozemků developerské společnosti. I z toho bohužel sešlo,” řekl podnikatel. Je ale prý ochoten všechny vypůjčené peníze vrátit. A má dokonce připravený plán, jak na to. Jeho „záchranný balíček” má spočívat v projektu, na kterém prý pracuje už čtyři roky. „Hledám pro jistého zahraničního investora pozemek pro jeho podnikání. Z provize, která je v řádech několika desítek milionů korun, vše bez problémů splatím. Mám dokonce i napsanou smlouvu o smlouvě budoucí,” řekl před soudem podnikatel. Tuto smlouvu ale ukázat nechce. „Mám k tomu své důvody, nechci odkrývat karty před svými věřiteli,” vysvětlil Ficek. „Jsou to lži a pohádky,” shrnul Fickovu výpověď jeden z mužů, který se soudního stání zúčastnil a prý podnikateli také v minulosti naletěl. Fickovi teď hrozí až deset let.