Obec Borek na Pardubicku dvě hodiny po půlnoci. K jednomu ze statků se vrací ze silvestrovských oslav 31letý muž s přítelkyní. Po příchodu domů jej jeho otec ještě posílá k sousedům. Ti dosud oslavují a syn je má jít zklidnit. Když se dlouho nevrací, jde jej rodina hledat. Najdou jej bezvládně ležet u příjezdové cesty.

Podle pokynů záchranné služby začali lidé na místě s resuscitací. V té po dvanácti minutách pokračovali také záchranáři. Bohužel, ani po hodině intenzivní resuscitace se muže nepodařilo oživit.

Záchranná služba však na místo přivolala policisty pro podezření, že za úmrtím by mohl být trestný čin.

Co se však na místě stalo? Šlo o násilný trestný čin, či nešťastné úmrtí například ze zdravotních příčin? To zůstává nejasné a policie zůstává opatrná.

„V tuto chvíli případ podrobně vyšetřujeme, klíčová bude pro nás soudní pitva, která stanoví přesnou příčinu úmrtí," uvedl Jiří Tesař.

Mohlo jít o nešťastný pád, zdravotní komplikace, udušení, ale příčinou smrti může být stejně tak násilí. Vedle těla mrtvého muže se totiž našla baseballová pálka.

„Při prvotním ohledání jsme nenašli krev či jiné zjevné stopy násilí," potvrdil Pavel Svoboda, ředitel Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, který na místě zasahoval. Posádky záchranné služby musely také kvůli psychickému stavu ošetřit některé členy rodiny mrtvého muže.

Na jiných místech regionu byl klid

V dalších místech Královéhradeckého i Pardubického kraje byly oslavy , alespoň z pohledu hasičů a policie, poměrně klidné.

Policie po půlnoci řešila několik dopravních nehod, ve všech případech byli řidiči opilí. Jiné vážnější nehody, narušení veřejného pořádku či násilné činy policie řešit nemusela.

„Hasiči měli od sobotních 17 hodin do nedělních 01.30 hodin pouze tři výjezdy, z nichž dva byly plané poplachy a jeden se týkal požáru zbytků pyrotechniky na poli," řekla mluvčí hradecké krajské policie Eva Prachařová.

Téměř bez problémů se obešly silvestrovské oslavy i v Pardubickém kraji. Od petardy se se těsně po půlnoci pouze vzňal strom v Libchavách na Orlickoústecku. O hodinu později byli hasiči přivoláni k požáru kontejneru ve Vysokém Mýtě. Kontejner ale nehořel, pouze se z něho kouřilo. Hasiči ho prolili vodou a vrátili se zpět na stanici.

„V Hlinsku se lidé domnívali, že jim zalétla pyrotechnika na střechu, ze které se kouřilo. Přivolaní hasiči vylezli na střechu a zjistili, že kouř vychází pouze z komínku," dodala mluvčí profesionálních krajských hasičů Vendula Horáková.

Řada výjezdů hasičů byla planých kvůli chybě požární signalizace. Předchozí silvestr roku 2015 byl pro hasiče mnohem náročnější. Tehdy vyjížděli k 15 požárům, například v Bohuslavicích na Náchodsku hořel stoh sena a slámy, v Častolovicích na Rychnovsku zahradní chatka.

Otravy alkoholem

Zdravotničtí záchranáři posílili na silvestrovskou půlnoc směnu o jednoho operátora. „Záchranářské posádky v celém kraji však zasahovaly u celé řady případů intoxikace alkoholem. Například hodinu po půlnoci musela být do nemocnice v Hradci Králové převezena mladá žena, které před tím museli záchranáři poskytnout neodkladnou péči z důvodu poruchy vědomí. Ta byla způsobena právě nadměrným pitím alkoholu. S blížící se půlnocí zároveň přibývaly úrazy, častá napadení, ale také nemocní s bolestmi břicha a různými nevolnostmi," uvedl mluvčí krajské záchranky Ivo Novák.

Dva muži se však zranili zábavní pyrotechnikou, naštěstí ne vážně. „Sedmnáctiletý mladík s řeznou ránou na ruce byl po ošetření posádkou RZP z Vrchlabí převezen na chirurgii, devětačtyřicetiletý muž, který byl petardou zasažen do oka musel být převezen na specializované pracoviště do královéhradecké nemocnice," dodal Novák.

Klidnou noc zažila i policie. Například hradecká krajská od silvestrovského do novoročního rána přijala na tísňové lince 158 celkem 150 různých oznámení, zatímco před rokem jich bylo téměř 200.

„Nejčastěji se oznámení týkala výtržností, rvaček, porušování občanského soužití a opilých lidí ležících na různých místech," řekla Prachařová. Šest lidí policejní hlídky eskortovaly na protialkoholní záchytné stanice.
Rovněž dopravní nehody, které se o víkendu udály, nebyly vážné.