Teprve čtrnáctiletý chlapec pobodal o tři roky starší dívku. Zaútočil na ni 27. prosince v Újezdu u Černilova. Útok byl nejspíš sexuálně motivovaný.

Chlapec je žákem černilovské základní školy. Podle ředitele Davida Kubíčka s ním ve škole potíže nebyly, nemá ani zameškané hodiny, bylo na něm ale vidět, že je smutný. Případ zajímá i rodiče ostatních žáků školy, ředitel ale nemá konkrétní informace, které by jim mohl sdělit. Na otázku, co bude s útočníkem dál, ředitel odpověď zatím nezná: „Nevím, jestli přijde do školy, doneslo se ke mně, že je v léčebně.“

Více informací nemá ani starosta Černilova Stanislav Javůrek. „Chlapce jsem neznal, doslechl jsem se, že se léčil a že na rodičovském sdružení údajně upozorňovali rodiče, aby s ním dívky nikam samy nechodily, protože se projevoval špatně,“ uvedl starosta. Starosta se domnívá, že selhal systém, o problémech chlapce se vědělo, ale další závěry se včas nevyvodily.

Ilustrační foto
Petardy, pád do potoka i násilí. Horská služba zažila perný víkend

Mladík neunesl dívčino odmítnutí, tak ji pobodal

Podle policie je dívka mimo ohrožení života a podezřelý mladík byl zadržen. Víc informací však strážci zákona k případu poskytnout nemohou.

„S ohledem na věk účastníků trestního řízení a v souladu se zněním zákona o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže nebude policie poskytovat žádné bližší informace k identitě účastníků ani k okolnostem tohoto případu,“ informovala tisková mluvčí policie Lenka Burýšková s tím, že případ prověřují policisté ze služby kriminální policie. Vzhledem k věku není pravděpodobný pachatel trestně odpovědný, a tak se i v případě prokázání viny vyhne trestu odnětí svobody.

Ilustrační foto.
Opilá žena ujížděla policii, pak odmítala opustit svůj vůz

Sníží se hranice trestní odpovědnosti?

Případ z konce loňského roku opět otevírá otázku, zda by u závažných trestních činů neměla být snížena trestní odpovědnost mladistvých ze současných 15 let o rok či dva níže. „O tomto se diskutuje už řadu let a dá se říci, že se názor vyhraňuje. Problém však je, že se o tom mluví jen půl roku poté, co se něco podobného stane, a pak se zase tři roky mlčí,“ míní psycholog Jan Lašek, který by byl všemi deseti pro snížení trestní odpovědnosti minimálně o jeden rok.

„Na druhou stranu jsou země, kde tato hranice je nižší, ale nezaznamenal se dramatický pokles. Nicméně u určité skupiny by jistě toto snížení mělo výchovný charakter, míním tím například krádeže. Tam by to také nebylo od věci,“ dodal Jan Lašek.

Co se pak týče útoků mladistvých se sexuálním podtextem, tak v něm vidí psycholog téma doby: „Sex je nyní tak veřejný, že jej děti a mladiství vnímají nejrůznějšími způsoby. A mnohdy ani nevědí o co jde. Důležitou roli hrají také hormony. Hormonální hladina se rozbouří a snadná přístupnost opačného pohlaví může vést k myšlence, že když je dívka po ruce, nebude s ní žádný problém.“