Tato slova slyšela ve čtvrtek v deset hodin ráno ředitelka hradecké střední průmyslové školy stavební Nataša Ungermannová z telefonního sluchátka. Oznámil jí to anonym, který také uvedl, že ve škole uložil bombu.

Ihned se rozjel kolotoč dalších událostí. Naštěstí však nešlo o reálnou hrozbu. Touto výhrůžkou začalo společné cvičení složek Integrovaného záchranného systému (IZS) Královéhradeckého kraje, které se konalo právě na půdě „stavebky". Akci organizovala krajská policie.

Majáky, výbuch, křik a ranění

Ředitelka školy ihned kontaktovala policii, kde anonymní telefonát nahlásila. Operační důstojník se ji snaží uklidnit, avšak zároveň na místo posílá hlídku.

Kromě toho od vedení školy zjišťuje, zda mají nějaký tip, kdo by bombou mohl hrozit. „Před nedávnem proběhly opravné maturitní zkoušky a pár studentů u nich neuspělo," přivádí Nataša Ungermannová policisty na stopu.

Během telefonátu přijíždí na místo první policejní hlídka. O chvíli později u školy brzdí i hasičská auta a ambulance.

Školou se mezitím z rozhlasu  ozývá výzva k opuštění budovy. Za doprovodu policie školu opouští většina z pěti stovek žáků spolu s učiteli a dalším personálem. Po chvíli se však ukáže, že ne všichni hlášení zaslechli.

Ozývá se detonace. Z druhého patra budovy se začíná valit dým. Anonym naplnil svoji hrozbu. Bohužel bombu odpálil ve třídě, která neměla o hlášení potuchy. Ze záplavy dýmu jsou slyšet výkřiky hrůzy a utrpení.

To už k oknu najíždí plošina hasičů a k oknu míří i zdravotník. Plošinu ihned obklopí sanitní vozy. „Máme tu devět lidí. Z nich jsou tři vážně zraněni," slyší velitel zásahu ve vysílačce.

Hned nato se záchranáři pokoušejí oknem dostat prvního zraněného. Na nosítkách je převezen do sanitky a ihned míří do hradecké fakultní nemocnice, která již o incidentu ví. K budově školy přijíždí také pyrotechnická jednotka s vyšetřovatelem.

Za zády pyrotechnika, který se obléká do speciálního úboru, vyjíždí „na scénu" robot určený k monitorování prostoru a převážení bomby. Za pár minut oba mizí ve dveřích školy. Mezitím školu prohledal psovod se psem vycvičeným na hledání výbušnin.

Školu opouštějí poslední zranění studenti.

Rychlý zásah policejního komanda

Zatímco pokračuje záchranná akce, probíhá v jejím zákulisí „mravenčí" policejní práce. Ta za pár minut přináší své ovoce. Kriminalisté zjistili, že mezi žáky školy je student, který opravdu neuspěl u maturity. Navíc byl jeho otec již v minulosti trestán za přechovávání výbušnin.

Na místo je povolána speciální zásahová jednotka. Ta skutečně zanedlouho mladíka, který měl stále u ucha mobilní telefon, jehož prostřednictvím vyhrožoval, zpacifikovala a naložila do auta.

Ve chvíli, kdy mladík mizí ze „scény" na policejní oddělení, vyjíždí ze školy robot s dalším podezřelým balíčkem. Nález za pár minut mizí v útrobách speciálního pyrotechnického vozíku. Tím cvičení končí.