Nespokojený s verdiktem odcházel koncem minulého roku od Krajského soudu v Hradci Králové Ondrej Chylka z Rychnovska. Ihned si podal odvolání a v úterý se před tím samým soudem objevil znovu. Vrchní soud v Praze jeho námitkám vyhověl a celý případ pohlavního zneužívání a znásilnění nezletilé dívky vrátil k novému projednání.

„Odvolací soud požadoval, aby byla vyslechnuta sama poškozená dívka a také další svědci, jejichž výpovědi byly v hlavním líčení pouze čteny,“ vysvětlil státní zástupce Milan Šimek důvody zrušení původního verdiktu, podle něhož měl Chylka strávit ve vězení sedm let.

Před soudem tak v úterý stanula dívka, kterou podle obžaloby Chylka na domácí zabijačce, jež se u něj konala, nejprve osahával v intimních partiích a následně při odvozu domů ji přiměl k sexuálním praktikám. „Při cestě autem zajel na lesní cestu, kde zastavil, chytil ji za ruku a pokusil se ji políbit. Dívka ho odstrčila, načež vystoupil z vozu a přešel k jejím dveřím. Ty otevřel, násilím ji vytáhl ven a začal ji i přes její opakovaně vyjádřený nesouhlas osahávat i pod jejím oblečením,“ píše se v obžalobě.

Vše, jak uvádí spis, vyvrcholilo donucením dívky k tomu, aby Chylku uspokojila rukou, což udělala, jelikož se bála o život.

Soud dívku vyslechl vzhledem k tomu, že se vše stalo v době, kdy jí bylo 13 let a stále je nezletilou, v nepřítomnosti obžalovaného i veřejnosti. Podle všeho však i tentokrát vypovídala shodně jako v přípravném řízení.

Chylka si i nadále stál za svým a tvrdil, že k ničemu takovému nedošlo. „Nic z toho se nestalo. Holka si to vymyslela asi proto, že jsem přerušil její první sexuální zážitek s mým synem, ke kterému se velmi měla,“ hájil se již v prosinci obžalovaný.

To, že se dívka zřejmě do jeho syna zamilovala, potvrdil i soudní znalec, který byl v úterý také znovu vyslechnut. Podle něj to byl i jeden z důvodů, proč zůstávala na místě i po údajných nemístných návrzích obžalovaného během celého odpoledne a proč vše ihned po prvotním osahávání někomu neoznámila. „Ona sice měla negativní zážitky, avšak trval její zájem o syna obžalovaného, jemuž chtěla být nablízku,“ upřesnil znalec Karel Nosek.

Pražský vrchní soud také uložil krajskému soudu povinnost zajistit zprávu Českého hydrometeorologického ústavu, která objasní, jaké bylo v osudný den počasí. Dívka totiž tvrdila, že košili, kterou měla původně na sobě, a na níž byly nalezeny stopy spermatu, nechala venku a ta přes noc zvlhla. Proto si ji ráno před odjezdem domů nevzala na sebe a měla ji jen na klíně. Obžalovaný oproti tomu uváděl, že košili dívky omylem použil, když ráno doma v koupelně onanoval.

Líčení je naplánováno také na pátek, kdy by mohl padnout nový verdikt. Chylkovi hrozí až dvanáctiletý trest.

Podobný případ vrácený k projednání

Začátkem dubna se ke královéhradeckému krajskému soudu vrátil také případ Jana Johanna Erbena, který byl odsouzený za znásilnění nezletilého chlapce k osmi letům vězení. Vrchní soud verdikt zrušil s tím, že na hocha, jenž měl být obětí, byl vypracován zcela opačný posudek. Soud se tak musel s rozpory vypořádat. Při opakovaném líčení byl proto nařízen třetí jakýsi „superposudek“, který by měl rozpory obou předchozích objasnit.