Poničené památky, čmáranice na fasádách domů, ale třeba i rozbité výlohy. To vše může mít na svědomí vandal, člověk, který jen tak bez zřejmého důvodu ničí majetek druhých. Boj s vandaly je ale ve většině případů marný.

Své o tom vědí v Jičíně a zatím i v Libáni, kde neznámý pachatel na začátku února poničil novou fasádu kulturního domu. Starosta Jaromír Přibyl za pomoc při dopadení výtržníka vypsal odměnu ve výši pěti tisíc. Bohužel se dočkal pouze odezvy ze strany rádoby umělce, který dal nápisem „Za udání pět tisíc, jenom hanba," radnici jasně najevo, co si o jejím postupu myslí. Přibyl se ale nehodlá jen tak vzdát a odměnu zhruba před týdnem zdvojnásobil. Sprejer se ale zatím radnici dál vysmívá, jelikož ani tento krok doposud k dopadení pachatele nepomohl.

Obdobné zkušenosti mají i v Jičíně. Vedoucí kultury a cestovního ruchu Marie Faruzelová si myslí, že sprejerům se ubránit jednoduše nedá. Situace v pohádkovém městě je přitom velmi špatná a body na konto si připisují hlavně vandalové. „Je to zoufalý boj. Nedávno restaurátor opravil napáchané škody v zámeckém parku, kde sprejeři již poněkolikáté počmárali zdi. Když jsme šli minulý týden do parku na kontrolu, zůstali jsme v šoku. Zdi jsou opět počmárané," zoufá si vedoucí a dodává, že vzhledem k tomu, že se jedná o památku, je náprava extrémně složitá. „Graffiti musí být odstraněna striktně restaurátorským způsobem, kdy je nutné vyzkoušet řadu metod, aby se našla ta nejvhodnější pro daný materiál," zoufá si Faruzelová.

Jedním z možných řešení by mohl být nátěr speciální ochrannou vrstvou. „Ráda bych tento krok projednala na městě, jelikož už opravdu nevíme, jak dál. Někdy mám pocit, že se jedná o totální zmar v boji proti těmto vandalům," říká rozzlobeně vedoucí odboru.

Své zkušenosti s vandalismem mají i v Miletíně. Podle starosty Miroslava Noska je nyní klid. „Nerad bych to zakřikl, ale v poslední době jsme nic takového řešit nemuseli," dodává Nosek.