„Ženu měl kontaktovat doposud neznámý pachatel, který se vydával za její kamarádku,“ popisuje začátek podvodu policejní mluvčí Aleš Brendl. Následně od ženy získal fotografie přední i zadní strany její platební karty spolu s telefonním číslem. To následně ve dvanácti případech užil k mobilním platbám. Bohužel autorizační informace v podobě kódu k platbě pokaždé obdržel přímo od poškozené ženy, která mu jej zasílala. Celková škoda je předběžně vyčíslena na částku necelých 7 tisíc korun.

„Případ prozatím šetří policisté jako přečin podvodu, za což pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí až dvouletý trest odnětí svobody. Na základě zjištěných informací je i možná změna právní kvalifikace,“ dodává Brendl.

Tester na drogy. Ilustrační fotografie.
Veselou řidičku načapala policie

Policisté upozorňují:

V žádném případě nikomu - ani svým přátelům - nesdělujte prostřednictvím této komunikace, čísla mobilních telefonů a nikdy čísla platebních karet pro potvrzení plateb (pro osoby s aktivovanými službami internetového bankovnictví).

Pachatelé zjišťují čísla mobilních telefonů na stránkách uživatelů Facebooku, kde je vlastníci zveřejňují a vůbec si neuvědomují, že může být jejich telefon zdrojem peněz pro podvodníky.

Dále jsou zjišťovány případy, kdy jsou vytvářeny falešné profily. Majitelé mobilních telefonů se o těchto provedených platbách dozvídají až při vyúčtování za uskutečněné služby v následujícím měsíci. Oznamovatelé takto na svých účtech postrádají i několik tisíc korun.

Při komunikaci na internetových sítích buďte obezřetní a nesdělujete žádné osobní údaje, čísla mobilních telefonů, potvrzovací kódy ani čísla účtu či platebních karet.

Pokud mě někdo požádá o telefon, nejlepší je dotyčnému zavolat a ověřit si, zda skutečně jde o přítele.

Hasiči v průběhu úterního odpoledne na několika místech odklízeli stromy, které důsledkem silného větru popadaly na komunikace.
Silný vítr zaměstnal hasiče