Jsme biti

Podle řadových záchranářů či „bachařů“ je to velký podvod, který většinu z nich připravil o peníze. Na pražskou manifestaci se chystají také policisté a hasiči z Pardubic.

„Určitě se do Prahy chystám. Nemůžeme si to nechat líbit. Nejvíc jsme totiž biti my, řadoví záchranáři,“ řekl pardubický hasič, který nechtěl být jmenován. Prý po nich kvůli tomu nadřízení jdou.

„Už když jsme tam byli posledně, byly problémy. Dokonce se na poslední chvíli měnilo datum demonstrace. Když se totiž přesný termín prosáknul, začali naši šéfové na tu dobu plánovat různé nesmyslné bezpečnostní akce, jen abychom tam nemohli jet a aby tam bylo co nejmíň lidí,“ potvrdil jeden z policistů.

„Nám je taky jasné, že budeme monitorováni. Naše velení z toho nijak nadšené není. A my víme proč. Hasičům či policistům v kancelářích rapidně stouply platy, ale co my? My jsme naopak přišli o veškeré výhody. Největší problém je v tom, že novelizace nevyhovuje všem. To vytvořilo nevraživost mezi kolegy,“ řekl pardubický hasič.

Přesčasy zdarma

„Kromě jiných nesmyslů nám nový zákon ukládá odpracovat 150 hodin přesčasů ročně zadarmo! Teprve poté nám začne velení proplácet přesčasy. Vždyť je to výsměch. To znamená dělat jeden měsíc zadarmo!“ zlobí se záchranář z Pardubic. V minulých letech prý hasiči chodili dobrovolně do služeb a vypomáhali, když bylo třeba. Teď to prý nehrozí. „Na přesčasy teď už nikdo nechodí. Již teď je výjezdových hasičů minimum, hlavně, že spousta ostatních sedí v kanceláři. Tam těch životů zachrání…,“ rozčiluje se hasič.

Motivaci ztrácejí nejen hasiči, ale i policisté. I oni jsou „oškubáni“ o veškeré příplatky. Všichni společně věří, že hromadná setkání, jako to dnešní v Praze, pomohou problémy vyřešit..