Černík se hájil tím, že jen řekl svůj názor, na což má právo. Soud se nakonec částečně přiklonil na stranu Wonky.

Disident Pavel Wonka se stal před více než čtvrt stoletím posledním politickým vězněm komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

Václav Černík se tak má omluvit za to, že před šesti lety na setkání disidentů o Pavlu Wonkovi řekl, že byl „gauner“, „hajzl“ a donášel bachářům. „Václav Černík na setkání zasáhl svými slovy osobnost žalobce, jeho rodiny a bratra Pavla Wonky“, odůvodnil rozhodnutí soudce Milan Plhal.

Další body žaloby soudce zamítl, jelikož jiné výroky podle soudu disidenta nepoškodily. Jiří Wonka je s výsledkem soudu spokojený, přesto uvažuje o odvolání: „Při jednání mi vypadlo naslouchátko a soudci jsem omylem odsouhlasil, že nechci zaplatit sto tisíc jako náhradu,“ vysvětlil.

Částku požadoval za kritická slova, která Černík pronesl ve filmovém dokumentu Pavel Wonka se zavazuje. Usmířit se s Černíkem určitě nehodlá.

Pavel Wonka (23. ledna 1953 až 26. dubna 1988) byl známý obhájce lidských práv, disident a antikomunista. Je posledním politickým vězněm, který zemřel ve vězení v důsledku nelidského zacházení a zanedbání lékařské péče. Zpráva o jeho úmrtí vyvolala pobouření i ve světě, za Wonkovu smrt však nebyl nikdo potrestán. Po roce 1989 byl plně rehabilitován a zbaven všech obvinění.