„Nikoho jsme k ničemu nenutili,“ stála si neustále za svým trojice obžalovaných v případě obchodování s lidmi, který se už od ledna snažil rozplést Krajský soud v Hradci Králové. Ve čtvrtek padl verdikt, v němž obžalovaní o nevině senát v čele s předsedou Miroslavem Mjartanem nepřesvědčili.

Pavol Krága a Martina Korejtková mají ve vězení strávit osm let. Třetí do party Ema Balázsova byla v nepřítomnosti odsouzena k pěti letům. Rozsudek není pravomocný, jelikož Krága i Korejtková se ihned na místě odvolali. Podle státního zástupce Milana Šimka všichni tři obžalovaní v roce 2008 po společné dohodě využili tíživých osobních a majetkových poměrů dvou žen. „Obě poškozené trpí mentální retardací, na obžalovaných se staly existenčně závislými. Ti zneužili jejich tísně a závislosti na nich a přinutili je k prostituci,“ řekl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Miroslav Mjartan, který postup obžalovaných označil za novodobé otrokářství.

S tím však obžalovaní zásadně nesouhlasí. Při hlavním líčení sice oba odmítli vypovídat, avšak v přípravném řízení shodně uvedli, že jsou nevinní a nikoho k ničemu nenutili. „Vše je založeno na lživých tvrzeních,“ uvedla Martina Korejtková v žádosti o přerušení hlavního líčení, kterou soudu předložila hned při úvodním stání.

První z žen podle spisu obžalovaní pod pohrůžkou násilí donutili odjet do Vídně, kde měla pracovat jako prostitutka. Žena však svého druhého zákazníka odmítla, přesto, že ji zbili. Protože se i nadále vzpírala práci prostitutky, odvezli ji obžalovaní domů.

Krágu a Korejtkovou obžaloba vinila také z toho, že v lednu 2009 vylákali do Anglie další poškozenou, které slíbili práci v pekárně. „Ženě i přes její nesouhlas pod pohrůžkou možného bití nařídili, aby začala provozovat prostituci,“ stojí ve spise. Žena poté podle obžaloby provozovala prostituci až do konce dubna 2009. Vrátit zpět domů se jí podařilo až v květnu. Dodnes má v důsledku jednání obžalovaných psychické problémy.