Daniela a Marcela Řehákovy a jejich matku Radmilu policie stíhala od roku 2009 kvůli obchodování s padělanými historickými zbraněmi. Později je obvinila, že údajně bez povolení přivezli z Německa a Rakouska pistole, pušky a samopaly. Při domovních prohlídkách jim policie zabavila asi 300 zbraní.

Odvolací soud
Vrchní soud v Praze se neztotožnil s částí rozsudku, která Řehákovy  zprostila viny:
- Podle královéhradeckého soudu soudu obžalovaní zákon neobcházeli, protože požádali ministerstvo průmyslu o licenci na dovoz konkrétních zbraní. „Kdyby úřad usoudil, že jde o vojenský materiál, licenci by jim neudělil. Tím, že obchodníkům licenci udělil, zbavil je viny," řekl loni při vynesení rozsudku předseda senátu Petr Mráka.
- Obžalovaní se podle soudu nedopustili ani nedovoleného ozbrojování. V době, kdy se u nich konaly domovní prohlídky, totiž platila takzvaná zbraňová amnestie, takže lidé mohli odevzdat nelegálně držené zbraně, aniž by jim hrozil trest.
„Je zbytečné zabývat se otázkou, zda tak (obžalovaní) učinit chtěli nebo nechtěli," podotkl předseda senátu.

Hrozba deseti let vězení

V pondělí měl krajský soud případ otevřít potřetí, aby na pokyn Vrchního soudu znovu přehodnotil některé důkazy. Protože obžalovaní navrhli výslech dalšího svědka, německého obchodníka, který jim dodával zbraně, a provedení dalších důkazů, bylo hlavní líčení odročeno na konec února.

Obchodníkům z Ústí nad Orlicí hrozilo až desetileté vězení. Všichni tři vinu od začátku popírali.

„Zbraně jsme dováželi na základě licence, státní orgány nás patnáct let kontrolovaly – a teď někdo řekne, že to tak nebylo. Žádný zákon jsme neporušili," řekl včera Daniel Řehák.  Podle něj je policie při kontrolách nikdy neupozornila, že by postupovali špatně.

Jeho matka už dříve prohlásila, že k jejich obvinění vedla „závist a snaha firmu kriminalizovat a zcela ji zlikvidovat".

Krajský soud v Hradci Králové v roce 2013 trojici osvobodil. Odvolací soud se však s tímto rozhodnutím neztotožnil a případ hradeckému soudu vrátil.

Soud: Způsobili škodu za milion

Loni v březnu hradečtí soudci uznali obžalované vinnými, že opatřovali zbraně padělanými německými značkami. U kupců tak podle soudců vzbudili dojem, že kupují zbraň, kterou budou moci užívat k soukromým účelům, a způsobili jim tak škodu přesahující milion korun.

Naopak všechny tři zprostili obžaloby z nedovoleného ozbrojování a z toho, že dováželi do Česka vojenský materiál bez patřičných povolení.

Bratři dostali podmíněný trest 2,5 roku vězení, jejich matka podmíněný osmiměsíční trest. Proti rozsudku se obě strany odvolaly. Vrchní soud v Praze  odvolání obžalovaných zamítl. Navíc zrušil část rozsudku, která  je osvobozovala, a vrátil případ do Hradce Králové.