Objednávali, i když věděli, že nezaplatí

Zatímco státní zástupce trval na obžalobě ze zvlášť závažného zločinu podvodu a ze zvýhodňování věřitele, za který mužům hrozí odnětí svobody na pět až deset let, obhájkyně požádaly soud, aby jejich klienty zprostil obžaloby, protože  se trestných činů nedopustili. Senát krajského soudu včera případ, jehož projednávání začalo už v listopadu 2012, odročil na příští týden.

Roman Řehořek a Aleš Peka vedli společnost   Genesis-Soex CZ, která dovážela   netříděný použitý textil a v Česku ho třídila. Část pak dodala do maloobchodní sítě, část vyvážela na Slovensko a zpět do Německa.

Řehořek jako jednatel a  Peka jako ředitel společnosti podle obžaloby  od ledna 2008 do května 2009 objednávali od českých i zahraničních firem zboží a služby, přestože věděli, že jejich firma je v úpadku a dodavatelům nebude moci zaplatit. Celkem společnost dluží pětatřiceti obchodním partnerům více než 55,5 milionu korun.

„Rozhodovali o přijetí závazků, provádění plateb i o tom, kterému věřiteli bude zaplaceno a kterému ne," řekl včera státní zástupce.

Nic nezamlčeli, 
nic nespáchali

Obhájkyně však tvrzení žalobce odmítly. Podle nich se znalci shodli, že společnost nebyla v úpadku, takže obžalovaní svým obchodním partnerům nemohli nic zamlčovat. Obhajoba argumentovala také tím, že společnost byla v době, o níž mluví obžaloba, násilně převzata a muži už na její činnost neměli vliv, takže uvedené trestné činy nemohli spáchat.

Také obžalovaní požádali soud, aby je osvobodil. Podle Romana Řehořka za vším stojí nátlak jejich obchodního partnera, který chtěl firmu získat. „Hlavním cílem celé akce bylo zmocnit se společnosti," uvedl Řehořek. Dodal, že k vedení firmy přistupoval „s nejlepším vědomím a svědomím" a dnes by prý nic nedělal jinak.