Letos jich bylo od ledna do září na Královéhradecku nahlášeno jedenáct. Jenže hned čtyři z tohoto počtu byly vymyšlené. Jak však ukazují čísla z minulého roku, není to nic nového.

„Zdejší kriminalisté vyšetřovali v období od ledna do září 2015 celkem čtrnáct loupežných přepadení, 
z nichž pět bylo vymyšlených," potvrdila poměrně nepříjemný trend tisková mluvčí hradecké policie Lenka Burýšková.

Příkladem vymyšlené loupeže je i „zločin", jenž se podle původně oběti stal začátkem června na silnici mezi Novým Bydžovem a Městcem Králové. Na policii tehdy zavolal muž, že byl přepaden a oloupen. Šlo o devětadvacetiletého majitele herny, který měl přijít 
o 200 tisíc korun.

Útok měl přijít ve chvíli, kdy zastavil u cesty, aby si došel na záchod. „V tom prý ucítil zezadu náraz do hlavy, po kterém upadl do travnatého příkopu. Když se vzpamatoval, zjistil, že má rozbité okénko u vozidla a ze sedačky mu zmizela taška, ve které měl peněženku včetně zmíněné finanční hotovosti," řekla mluvčí Burýšková.

V tu chvíli neznámému pachateli hrozilo až desetileté vězení. Podle majitele herny z místa činu odjel dodávkovým vozidlem světlé barvy neznámo kam. Policisté začali pátrat, vyhodnocovali výpovědi i kamerové záznamy. „A na základě operativního šetření začali  prověřovat také objektivnost výpovědi poškozeného muže. Zkušeným kriminalistům v té době totiž už něco nehrálo," prozradila mluvčí.

Po nashromáždění všech získaných materiálů proto provedli minulý týden opakovaný výslech poškozeného. Jejich podezření se skutečně potvrdilo, když se muž přiznal, že si přepadení i odcizení peněz vymyslel. Přední sklo vozidla u spolujezdce si rozbil sám, stejně jako poválel místo v trávě, kam údajně spadl. „Odcizené" tašky se zbavil tak, že ji vyhodil do rybníka.

„Peníze chtěl prý původně kvůli osobním problémům použít pro vlastní potřebu, což si nakonec ale rozmyslel," dodala mluvčí.

Dva invalidní důchodci křivě obvinili známého - hrozí jim až tři roky vězení
Čtyři z jedenácti oznámení o loupeži bylo tedy v tomto roce vymyšlených, v jednom případě šlo však navíc o křivé obvinění. Potrestání kvůli tomu zřejmě neuniknou dva invalidní důchodci - 58letá žena a její  66letý druh z Královéhradecka. Ti obvinili z loupeže jedenapadesátiletého známého. Za to jim nyní hrozí až tříleté vězení.
„K trestnému činu mělo dojít v polovině července dopoledne před budovou pošty v Malšovicích. Podezřelý měl prý přistoupit k poškozené a požadovat po ní peníze. Poté, co mu prý řekla, že žádné nemá, měl ji jednou rukou chytit pod krkem a druhou ji z výstřihu šatů vytáhnout peněženku, ze které měl odcizit bankovky v hodnotě 
800 korun," řekla mluvčí policie Lenka Burýšková.
Policisté proto podezřelého zadrželi a pro zvlášť závažný zločin loupeže zahájili jeho trestní stíhání. V rámci vyšetřování přibral komisař znalce z odvětví psychologie 
k posouzení osobnosti svědkyně a z odvětví psychiatrie
k podání znaleckého posudku na obviněného. „Jelikož policisté v té době zaznamenali jisté nesrovnalosti ve výpovědích svědků, obrátili se rovněž na znalce kvůli věrohodnosti právě jejich výpovědí. V polovině září provedl policejní komisař proto opakovaný výslech ženy i muže,
kteří se nakonec přiznali, že si přepadení vymysleli. Důvodem prý byl zájem dostat podezřelého před soud za nevyřízené osobní spory z minulosti," oznámila mluvčí.