Je nedisciplinovaný v požívání alkoholu, ale léčbu nepotřebuje. Netrpí ani žádnou psychózou. Tak hodnotí znalci muže obžalovaného z šesti trestných činů, kterých se měl dopouštět na své rodině. Za znásilnění nezletilé nevlastní dcery, za vydírání, vyhrožování, ublížení na zdraví, porušování domovní svobody a šíření nakažlivé choroby hrozí jednapadesátiletému muži až dvanáct roků odnětí svobody.

Jeho rodina policii oznámila, že je fyzicky napadal. Podle obžaloby bil svou družku, jejich dvě děti a dvě děti nevlastní, vyhrožoval jim a ničil zařízení bytu. Vlastní dceru tloukl, i když věděl, že je těhotná, a s družkou měl nechráněný pohlavní styk, přestože sám trpí nebezpečnou hepatitidou typu C.

Jsou děti oběti, nebo manipulátoři?

Nejvážnější obvinění, kterému čelí, je znásilnění tehdy 14leté nevlastní dcery. Navíc jí prý hrozil, že,pokud mu nevyhoví, členy rodiny zabije.

Obžalovaný u soudu většinu obvinění odmítl a prohlásil, že se na tom rodina domluvila, aby se ho zbavila. Děti prý měly problémy s drogami, dvě nejmladší kvůli tomu častokrát ani nešly do školy. „Družce jsem hrozil, že ji udám na sociálku, protože ví, že berou drogy,“ vypověděl muž. Děti však prý matku přemluvily a ona ho udala.

Tomu, že znásilněná dívka mluví pravdu, by mohla nasvědčovat výpověď její kamarádky, s níž byla v diagnostickém ústavu. „Řekla mi, že s nimi bydlel a že ji znásilnil,“ sdělila kamarádka policii. Dívka jí prý také řekla, že je ráda, že obžalovaný už s její rodinou nebydlí. „Jednou jsme ho potkaly, když jsme šly do školy. Pronásledoval nás. Byl opilý a měl skleněné oči. Brečela pak asi čtyři hodiny, byla z toho špatná,“ uvedla svědkyně.

Trochu jinou verzi předestřel bratr obžalovaného. „Družku miloval a chtěl s ní být. Problémy byly v soužití s dětmi,“ řekl. Rodina se čtyřmi dětmi podle něj vedla neuspořádaný život. Půjčovali si od něj peníze na jídlo a na nájem, jenže nájem nezaplatili a byli vystěhováni.

„Družka byla ovlivnitelná příbuznými. Její děti na ni byly drzé. Mladší dcera a syn chodili na nádraží a žebrali tam o peníze a cigarety,“ uvedl svědek.

Obhajoba chce předvolat znásilněnou

Probační úředník, který znal všechny členy rodiny, řekl, že jednají manipulativně. „Muže obviňovali ze šikany a rasismu,“ vypověděl. Dva synové a mladší dcera se podle něj dopouštěli trestné činnosti už jako nezletilí. Z té doby mají na svědomí přepadení na Náchodsku a loupež v Hradci Králové.

O dívce prohlásil, že se u ní všechna opatření minula účinkem, nápravy se probační pracovníci nedočkali ani u staršího syna. „Vykonával obecně prospěšné práce, ale na pracovišti ukradl vrtačku, a pak se vymlouval, že mu upadla do tašky a on si toho nevšiml,“ uvedl na dokreslení probační úředník.

Hlavní líčení hned tak neskončí. Obhájce obžalovaného navrhuje předvolat téměř desítku dalších svědků, mezi nimi i údajně znásilněnou dívku.

Kázeň si prý chtěl sjednat bitím
Pohrůžkám a násilí obžalovaného musela podle státní zástupkyně čelit celá rodina, kterou tehdy tvořila jeho družka (47), její dvě děti a dvě děti, které měla s obžalovaným. Družku tahal za vlasy, fackoval ji, škrtil a bil pěstmi do obličeje. Mlátil i těhotnou dceru. Kázeň a respekt si prý chtěl u družky a dětí sjednat hrozbami, že je podřeže, vypíchne jim oči nebo je vyhodí z okna. Vedle pohrůžek je také bil a dusil polštářem. V době, kdy už s rodinou nebydlel, se vloupal do bytu.