Vedle Klášterky (22) jsou v kauze obžalováni ještě jeho otec Robert (41) a Jiří Palacký (43), kteří lidem slibovali, že výhodně prodají jejich akcie a pozemky. Své závazky však nesplnili. Dvě stovky podvedených dnes nemají ani akcie, ani pozemky a z peněz mnozí neviděli ani korunu.

Výše škody se u jednotlivých lidí pohybovala od několika tisíc až po částky přesahující 600 tisíc korun. Celková škoda podle obžaloby činí 11,5 milionu korun. Kde jsou peníze z prodeje, však zatím není jasné.

Soud se bude zabývat cenou akcií i tím, jak se na podvodech podílel bývalý závodník

Státní zástupce Petr Kouble u Krajského soudu v Hradci Králové řekl, že oba muži jako představitelé akciové společnosti RP Euro Partners prostřednictvím obchodních zástupců vyhledávali lidi, kteří chtěli prodat akcie zemědělských podniků nebo pozemky, a vylákali od nich plnou moc, ačkoli k takové činnosti neměli povolení České národní banky.

S cenou prý často museli jít dolů

Komodity buď prodali a získané peníze si nechali, nebo je nastrčenému zájemci prodali za zlomek ceny a až později je prodali za plnou cenu. „Věděli, že výtěžek vyplatí jen zčásti nebo vůbec,“ uvedl státní zástupce.

Klášterka starší i Palacký však vinu za ztráty svých klientů odmítli. Klášterka, který už pro podvod jednou trestán byl, prohlásil, že s Palackým pomáhali lidem, kteří se potřebovali zbavit pozemků. Mnohé podle něj byly jen těžko prodejné a trvalo i více než rok, než se našel zájemce. S cenou tedy často museli jít dolů.

Peníze prý nevypláceli v případech, kdy prodávající neposlal daň z převodu nemovitosti nebo naopak kupující za akcie nebo pozemky nezaplatil.

Klášterka: Výše škody neodpovídá

U soudu vypovídala žena, která v RP Euro Partners jako brigádnice vykonávala kancelářské práce. Řekla, že ji úkoloval převážně Klášterka. „Občas volali klienti, kteří chtěli vědět, kdy dostanou své peníze. Odkazovala jsem je na pana Klášterku, ale oni pak telefonovali, že se mu nemohou dovolat,“ řekla žena.

Uvedla, také, že jednou dostala asi 30 tisíc korun, aby je rozeslala klientům jako zálohy. To Klášterka odmítl s tím, že ve skutečnosti šlo o 432 tisíc korun.

Klášterka také prohlásil, že nesouhlasí s výší škody, protože ceny, které uvádí obžaloba, neodpovídají skutečnosti. „Hodnota některých akcií je nesmyslná a nadhodnocená,“ prohlásil Klášterka. Soud se proto rozhodl, že ještě vyslechne znalce a zpracovatele posudku, a jednání odročil na říjen.

Klášterka starší svaluje vinu na Palackého s tím, že byl hlavním organizátorem. Státní zástupce s tím však nesouhlasí. Podle něj byl hybatelem společnosti právě Klášterka. „Fakticky ji řídil a disponoval i finančními prostředky,“ uvedl Petr Kouble.

Zatím není jasné, jakou roli v případu sehrál Klášterkův syn Jakub, o němž se před několika lety hovořilo jako o velkém talentu motoristického sportu. Mimo jiné startoval v závodech GP3 a byl přijat do prestižní pilotní akademie Auto Sport Academy ve francouzském Le Mans, která je považována za předstupeň do světa F1.

Dnes už nezávodí a u soudu se zodpovídá z legalizace výnosů podvodů s akciemi a pozemky.

K zatýkání přijela zásahová jednotka
Všichni obžalovaní jsou z Plzeňska, jejich kauzu však před dvěma lety vyšetřovala královéhradecká policie, protože část jejich trestné činnosti spadala do východních Čech. Byl to jeden z největších případů hospodářské kriminality, kterým se v té době královéhradečtí policisté zabývali. Když policie zatýkala v Plzní Klášterku staršího, podílela se na akci i zásahová jednotka. „Kriminalisté měli informace, že by muž mohl být ozbrojený,“ informovala tehdy policejní mluvčí Ivana Ježková.
Palacký byl zadržen v Praze a oba muži putovali do vazební věznice. Z té byli později propuštěni.