Soud má rozhodnout, zda zaměstnanci kladrubského hřebčína a firmy, které se ucházely o práci na jeho rekonstrukci, postupovali podle pravidel, nebo zda se dopustili přípravy dotačního podvodu, pokusu o poškození finančních zájmů EU či sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Obžalovaní vinu odmítají, podle státního zástupce Adama Borguly však svým jednání způsobili škodu 12 milionů korun.

„Došlo tam k poskytování informací před zahájením zadávacího řízení v podobě předávání projektových dokumentací přihlášených uchazečů a dalších informací. Docházelo k dohodám mezi uchazeči i ohledně nabídkových cen,“ řekl státní zástupce.

Václav Vejvoda to včera popřel: „Žádnou informaci jsem nedostal, o žádnou výhodu jsem nežádal a ani mi ji nikdo nenabidl.“

Vejvoda také popřel, že by se znal s ostatními obžalovanými. „Jen s Vladimírem Novým jsem se jednou setkal v roce 2011, a pak už jsem ho neviděl,“ řekl.

Vladimír Nový jako zástupce zadavatele ho prý tehdy kontaktoval s dotazem, zda by jeho firma neměla zájem o zakázku ve východních Čechách, a uvedl, že shání uchazeče na technický dozor.

Rozhodla dcera jezdkyně

„My jsme tehdy dělali v Praze rekonstrukci senátu a hybernského divadla, takže jsme měli dobré reference, ale neměli jsme požadovaný certifikát, což je sice formální, ale komplikovaná záležitost, a tak jsem nevěděl, jestli se mi do toho chce,“ vypověděl obžalovaný. Nový mu prý tehdy nabídl pomoc a pak mu i doporučil subdodavatele.

Hlavní pohnutkou k přihlášení do soutěže se však nakonec stala Vejvodova malá dcera. „Já jsem o Kladrubech do té doby neslyšel, ale dcera jezdila na koni, a i díky tomu jsem se nakonec rozhodl,“ vysvětlil. obžalovaný.

Jeho firma pak do soutěže podala nabídku v ceně asi 3,2 milionu korun. Podle Vejvodovy včerejší výpovědi však byla ze soutěže vyloučena – a to ještě předtím, než hřebčín požádal o evropské dotace. „Pro nás tato soutěž však byla jen okrajovou záležitostí,“ dodal Vejvoda.

Hlavní líčení bude pokračovat až do pátku, pak bude zřejmě odročeno. Původně se mělo konat v Pardubicích, ale protože v tamějších prostorách není tak velká jednací síň, aby se do ní vešli všichni obžalovaní i se svými obhájci, muselo být přesunuto do budovy Krajského soudu v Hradci Králové.

Hotel a hřebčín
Podle žalobce mohla škoda dosáhnout až 250 milionů korun. „Pravděpodobnost dokonání trestného činu byla zvyšována tím, že se na ní podíleli jak zástupci technického dozoru investora, tak zástupci zadavatele, tak i budoucího zhotovitele nebo dalších uchazečů, tedy v podstatě všech stran,“ řekl státní zástupce. Obžaloba je podle něj podložena odposlechy i e-maily. Právě odposlechy prý policii dovedly k další kauze údajných dotačních podvodů, tentokrát při modernizaci chrudimského hotelu Bohemia. Jména některých obžalovaných jsou tak v obou kauzách shodná. V případu hotelu už padly u hradeckého soudu podmíněné tresty, vrchní soud však kauzu vrátil do Hradce.