Muž v úterý obžalobu z týrání odmítl. „Cítím se být vinen jenom částečně," prohlásil.

Obětí byla osmašedesátiletá matka jeho družky. Seniorku, s níž žil v rodinném domě ve Sloupně, podle státního zástupce Pavla Bužgy více než dva roky slovně i fyzicky napadal, bral jí důchod a utrácel jej za alkohol, nutil ji. aby přinášela v pytlích uhlí, chodila do lesa na dřevo a nosila mu obědy. Bil ji tak, že měla na obličeji a po těle modřiny, a když v dubnu roku 2014 jeho příkazu neuposlechla, polil ji vařící vodou. Žena navíc musela po vesnici žebrat o jídlo, protože neměla žádné peníze.

Vše vyvrcholilo v červenci loňského roku, kdy do ní Kuka strčil a udeřil ji do hlavy tak prudce, že narazila do kovové zárubně dveří a utrpěla vážné zranění.

Její dcera však přivolala lékařskou pomoc až třetího dne. Žena byla převezena do nemocnice, ale už byla v příliš vážném stavu. „Způsobené zranění vedlo u poškozené k rozvoji akutního krvácení do subdurálního výronu hlavy a k akutnímu lalůčkovému zánětu obou plic," píše se v obžalobě. I přes péči lékařů seniorka v nemocnici zemřela.

„Z mé strany nikdy k žádnému týrání nedošlo," řekl včera Kuka soudcům. Připustil, že do poškozené strčil, ale byla to prý nešťastná náhoda.

„Běžel jsem na záchod a narazil jsem do ní. Ona narazila do dveří. Byl to takový polopád," tvrdil obžalovaný. Ženě pak prý nic nebylo, dívala se na televizi a jedla. Teprve další den si mu stěžovala na bolesti hlavy. „Dal jsem jí na to ibalgin nebo paralen," řekl Kuka.

K žebrání prý neměla důvod

Popřel i další tvrzení obžaloby. Vařící vodou prý matku své družky nepolil. „Stála za dveří s konvicí horké vody, já jsem ty dveře otevřel, dveře do ní narazily a voda na ni vychrstla," vysvětloval.

Podlitiny prý žena měla, protože spadla z kola, a dřevo domů nosit nemusela, neboť je sám vozil od kamaráda avií. K žebrání neměla důvod, protože peníze na jídlo dostávala od dcery. „To je nějaký nátlak těch lidí v obci, aby se mě zbavili," prohlásil obžalovaný.

Sám se prý naopak snažil trochu zvelebit starý dům, v němž seniorka žila a kam se s její dcerou nastěhoval.

Družka: Žádné napadání nebylo

U soudu v úterý vypovídala i jeho družka. Už na začátku však prohlásila, že protokol o její výpovědi na policii obsahuje výroky, které nikdy neřekla. Popřela i své tvrzení, že Kuka do její matky strčil, až narazila hlavou do zárubně. „To jsem opravdu neřekla," pronesla důrazně. Zatímco v přípravném řízení uvedla, že matka z kola spadnout nemohla, protože doma žádné neměli, včera tvrdila, že vlastní hned tři bicykly. Podle ní také matka chodila do lesa pro dřevo dobrovolně, protože doma neměla nic na práci.

Její druh se prý k matce choval slušně. „Žádné napadání tam nebylo," řekla.

Jenže soud má k dispozici důkazy, že soužití ve společném domě tak idylické nebylo. Když druh opařil matku vroucí vodou, zavolala dcera policii. Jindy sama skončila v nemocnici se zhmožděním tváře a existuje i její výpověď, v níž policii líčí, že ji druh tloukl.

Soudce svědkyni napomínal

To ovšem svědkyně v úterý popřela a tvrdila, že zhmožděniny jí způsobila její dcera. „Odsuzovala mě za to, že musela žít v dětském domově," líčila. Ale soudci už toho měli dost. „Paní svědkyně, já jsem vás dvakrát varoval, že máte mluvit pravdu," napomenul ji předseda senátu Petr Mráka.

Hlavní líčení dnes pokračuje výslechem znalců. Muži hrozí až 12 let vězení.