Radek Charvát, který je obžalován z pokusu o vraždu, těžkého ublížení na zdraví a neposkytnutí pomoci, před Krajským soudem v Hradci Králové prohlásil: „Jsme policejní stát. Policie i státní zástupkyně paní Faltusová pracují chybně."

Charvát podle obžaloby může za smrt Luboše Vtěvičky, s kterým bydlel na podzim 2014 a na začátku následujícího roku v domě v Nové Vsi na Rychnovsku. Tělo sedmapadesátiletého muže našla policie v půlce února 2015 v jímce na pozemku u domu. Větvička byl zmlácený, ale zemřel až na podchlazení. Policie prakticka hned zatkla Charváta.

O Větvičkovi nebylo podle výpovědí svědků vidu ani slechu přibližně od půlky ledna. „Charvát mi říkal, že je u nějaké ženy nebo matky," řekl policista Karel Uhlíř, který se o Větvičkův osud zajímal. Dům občas kontroloval, ale majitel nikdy nebyl doma. Proto nakonec vyhlásil v polovině ledna pátrání. „Jeho matka mi řekla, že za ní jezdí výjimečně," podotkl Uhlíř.

Spoluvězeň: Nepřiznal se
Nejen známé z Nové Vsi či nedalekého Týniště vyslýchali v případu Radka Charváta obžalovaného kvůli smrti Luboše Větvičky policisté. Mluvili také s Michalem Útěchou, spolubydlícím z cely 
ve vazební věznici, kde je Charvát od poloviny února 2015. „Řekl mi, že ho zbil, ale že ho zabili vymahači dluhů," prohlásil Útěcha. „Nepřiznal se, že by to udělal."

Dne 17. února přišel do domu jeho kolega Vladimír Mikulka. Hned mu prý bylo něco divného. V baráku bylo čisto, postel, kde většinou spal Větvička, byla také uklizena. To nebývalo. „Byla na ní krev. Také jsem viděl na věšáku rifle. To bylo divné, protože Charvát tvrdil, že se měl Větvička odstěhovat k nějaké ženě," popsal Mikulka.

Začal muže hledat i na pozemku. Podíval se také do studny, ale nebyl úspěšný. Proto zavolal příteli Větvičkovy dcery, který ho upozornil, že jsou na pozemku septiky. „V jednom z nich jsem ho našel," prozradil.

O septicích Charvát dobře věděl, což připustil také u soudu: „Jsou tam čtyři, všechny jsem čistil."

Tento fakt přiznal, stejně jako ublážení na zdraví, Větvičku totiž zmlátil v polovině prosince 2014. V dalších dvou záležitostech vinu odmítá. „Policie zničila důkazy vyznívající pro mě," chtěl poukázat například na deníky, 
v nichž mělo být napsáno, kolik času trávil v práci.

Jenže jeho zaměstnavatel mluvil o brigádách - o dvou až třech dnech týdně.