V následujícím roce zákonodárci v českém právním řádu trest smrti zrušili a nahradili jej doživotím.

Brutální pětinásobná vražda v Předměřicích nad Labem, za niž byl Lulek odsouzen, otřásla veřejností na sklonku roku 1986. Několikrát trestaný recidivista se vrátil 22. prosince v nočních hodinách domů opilý. Po hádce nejprve 36 bodnými ranami usmrtil o devět let starší manželku a v útoku pokračoval proti čtyřem dětem ve věku deset, osm, sedm let a 18 měsíců. Také je ubodal k smrti. První tři děti byly jeho manželky z předchozích vztahů, malébatole pak jeho.

Nožem vzápětí zranil i sousedku, která se snažila bestiálnímu běsnění vraha zabránit. Celkem při svém řádění zasadil obětem 85 ran.

„Dodnes tu bytovku máme za proklaté místo a mnozí zdejší se s tím stále nesmířili. Zvlášť když se to stalo dva dny před Štědrým dnem," vzpomíná v Předměřicích jedna z pamětnic.

Obžalovaný Lulek u soudu předstíral duševní chorobu a během hlavního líčení vůbec nepromluvil. Neřekl jediné slovo. Psychiatři však jeho duševní onemocnění vyloučili. V době trestného činu komunikoval s lidmi a o jeho odpovědnosti nebylo pochyb.

Samotná exekuce přitom trvala dlouhých sedm minut. V tehdejším Československu se totiž nepopravovalo takzvaným dlouhým pádem, kdy oprátka odsouzenci zlomí vaz, ale udušením. Než nastala smrt, trvalo to zpravidla několik minut.

Další vrazi už dostávali nanejvýš doživotí. Třeba jako pětačtyřicetiletý Pavel Peca, který v roce 1993 v Plotištích nad Labem u Hradce sekerou pozabíjel svou rodinu. Navzdory petici většiny místních, kteří pro něj žádali  popravu.

„Jsem zvyklý na mrtvoly v jakémkoliv stadiu rozkladu a zohavení, ale tohle bylo na mě opravdu moc. Tyhle obrázky nosím v sobě pořád," řekl pět let po činu tehdejší krajský státní zástupce Miroslav Antl.

Peca by vloni mohl požádat o podmínečné propuštění. Už se toho ale nedožil, zemřel v roce 2012.

Většina lidí je pro zavedení nejvyššího trestu

Lulek nebyl nejmasovějším vrahem, který řádil ve východních Čechách.

Nejspíš osm obětí mají na svědomí Jaroslav a Dana Stodolovi, kteří v letech 2001 až 2003 napadali ze zištných důvodů hlavně starší a bezmocné lidi, které bili, svazovali a pak uškrtili. Dvojice systematicky manipulovala s důkazy, takže některé z vražd policie původně uzavřela jako sebevraždu či náhlé úmrtí.

Dostali doživotí, dnes nejpřísnější možný trest. Většina Čechů by si přitom přála obnovit trest smrti. Jsme ale už vázáni mezinárodními úmluvami a listinou práv a svobod.

„Přikláněl bych se aspoň k zavedení absolutního doživotního trestu, tedy bez možnosti propuštění. Neměl se vztahovat na pachatele 'domácích zabíjaček', ale vedle brutálních plánovaných mordů i na organizovaný zločin s následkem smrti. Takže například na aktéry metanolové aféry," řekl rychnovský senátor Miroslav Antl, známý jako „východočeský Cattani" – tvrdý prokurátor z 90. let.

Na druhé straně počet odpůrců trestu smrti pomalu ale jistě roste. Hlavně kvůli riziku justičních omylů. Organizace Amnesty International také tvrdí, že trest smrti nefunguje jako společenská prevence proti zločinům.