Město proti rozhodnutí soudu nebude podávat dovolání. „Bylo by to bezpředmětné,“ řekla Deníku Ilona Červenková z právního oddělení hradeckého magistrátu.

Bývalá ředitelka požadovala také náhradu platu ve výši asi 50 tisíc korun. Okresní soud v Hradci Králové jí nedávno částečnou náhradu přiznal.

Případ se táhne od roku 2012, kdy policie začala vyšetřovat případ údajné sexuální šikany mezi dětmi v královéhradecké Mateřské škole Třebechovická. Město tehdejší ředitelku školky Libuši Friedlovou odvolalo s tím, že situaci nezvládla a nedostatečně komunikovala s rodiči. Ředitelka však tvrdila, že ji školský odbor nenechal případ dořešit a nenechal dostatečně dlouho pracovat odborníky, které do školky kvůli problémové situaci pozvala.

Libuše Friedlová proto podala žalobu a domáhala se určení neplatnosti svého odvolání a náhrady mzdy.

Hradecký okresní soud její žalobu zamítl. Krajský soud v Hradci Králové, kam se odvolala, uznal že byla v právu, ale podle něj smlouva ředitelky platila jen na dobu určitou, a její pracovní vztah by tak stejně skončil.

Ústavní soud se ředitelky zastal

Libuše Friedlová ve svém úsilí o to, aby soudy její odvolání zneplatnily, však nepolevovala. Podle ní ji odvolání i celý případ, kterému se věnovala média, velmi znevýhodňovaly při hledání nového zaměstnání.

U Nejvyššího soudu, který její dovolání zamítl, zastání nenašla, uspěla u Ústavního soudu. Ten rozhodl, že soudy nevěnovaly dostatečnou pozornost jejím argumentům, proto případ vrátil k hradeckému krajskému soudu.

Na úterním projednávání právník Friedlové znovu zdůraznil, že bývalá ředitelka kvůli případu a jeho medializaci nemůže najít práci. Při výběrových řízeních bývá prý odmítnuta právě kvůli někdejšímu odvolání z funkce.

Předložil také lékařskou zprávu, která dokládala, že zdravotní stav ženy se od doby, co se případ dostal na veřejnost a řeší jej soudy, zhoršil. Na odvolání z funkce prý doplatila i tím, že pobírala nižší podporu v nezaměstnanosti.

„Proto požaduje, aby ji soudy poskytly ochranu konstatováním, že odvolání bylo neplatné,“ řekl právník Milan Chmelík a dodal, že město neupřesnilo důvod, proč byla ředitelka vlastně odvolána.

Město: Za medializaci nejsme zodpovědní

Naopak Ilona Červenková, která u soudu zastupovala mateřskou školu a město, znovu uvedla, že pracovní poměr Friedlové by skončil i bez jejího odvolání, protože byl jen na dobu určitou.

„Za medializaci případu není žalovaný odpovědný. Žalobkyně sama s médii komunikovala,“ podotkla Ilona Červenková.
Soud nakonec rozhodl ve prospěch Friedlové. „Odvolání žalobkyně je neplatné,“ uvedli soudci.

Chlapce vyslýchala policie
Na jaře roku 2012 se na veřejnost dostaly informace o údajném zneužívání dětí v Mateřské škole Třebechovická. Rodiče si stěžovali na chování sedmiletého chlapce, který měl odloženou školní docházku a podle nich sexuálně šikanoval své spolužáky. Podle dalších rodičů ovšem za šikanou stála skupina jiných dětí. Hocha si ze školky dokonce odvezla policie, která ho vyslýchala. S ohledem na věk chlapce však věc po několika měsících odložila.