Odpovězené otázky

Jméno:
Jitka (Otázka vložena: dnes 10:41)
Otázka:
Dobrý den, vím o muži, který se několikrát pokusil znásilnit mou sousedku, ale ona se to bojí policii říct a odmítá to nahlásit. Co mám dělat?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:21)
Ve vztahu k trestnému činu znásilnění není oznamovací povinnost (paragraf 168 trestního zákona). Na vašem místě bych to nechal na jejím rozhodnutí, popř. bych se snažil ji ovlivnit, aby věc oznámila, popř. ji seznámit s odborníkem - psychologem apod. Bez její svědecké výpovědi by stejně nedošlo k usvědčení pachatele. Doporučuji ještě navštívit zdejší pobočku Bílého kruhu bezpečí. Je tady dost erudovaných odborníků a to i právníků a psychologů.
Jméno:
Lou Hagen.-) (Otázka vložena: dnes 10:39)
Otázka:
Byl byste pro určitou toleranci k alkoholu za volantem? Například do 0,2 promile atd…?!
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:19)
Pro mě komplikovaná otázka… Řekněme, že byl - a čekejme na další odezvu.
Jméno:
Míla, Veliny (Otázka vložena: dnes 10:39)
Otázka:
Co si myslíte o trestu smrti, jste pro jeho obnovení?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:18)
To už jsem zmínil a dodávám, že jeho obnovení z hlediska ústavy i evropského práva nepřichází v úvahu, a proto nechápu pseudosnahy některých politiků při slibech jeho znovuzavedení. Je to stejné, jako kdybych já před volbami v Pardubickém kraji sliboval voličům, že se zasadím o trest smrti v tomto kraji.
Jméno:
Ivan Láznička (Otázka vložena: dnes 10:39)
Otázka:
Který nejtěžší případ se k Vám dostal?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:17)
To bych tady zůstal do večera. Vždy šlo o případy neobvyklé a taky důkazně komplikované. Z vražd to byl například vícenásobný vrah Martin Vlasák, který ostatně seděl na Mírově s Kájínkem, a který v Hradci Králové usmrtil taxikáře a čerpadláře. Jinak to byla i například první organizovaná vražda - tzv. sečská traverza. Samozřejmě k tomu patří i již zmíněné případy nejzávažnějších mezinárodních drogových věcí, kdy jsme věc vyšetřovali i za hranicemi ČR, cestou právní pomoci jsme vyslýchali svědky, například v SRN, Holandsku, ve Švýcarsku. Vždycky však úspěšně.
Jméno:
Václav (Otázka vložena: dnes 10:39)
Otázka:
Dobrý den, pane Antle, neláká vás politika? Nechystáte se svou mediálně docela známou tvář prodat právě v ní?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:14)
Politika mě nikdy nelákala, ale je pravda, že v poslední době jsem svými přáteli intenzivně přesvědčován, abych do ní vstoupil - samozřejmě jako nezávislý. Uvidíme jak to dopadne…
Jméno:
Mr. Justice (Otázka vložena: dnes 10:38)
Otázka:
Co si myslíte o reformě soudnictví?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:13)
K tomu nejsem kompetentní se vyjadřovat.
Jméno:
Jarda Čapek (Otázka vložena: dnes 10:38)
Otázka:
Je případ, který jste řešil a nebyl dořešen a vás stále jakoby straší ve snu?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:12)
Naštěstí není.
Jméno:
Čtenář L. (Otázka vložena: dnes 10:38)
Otázka:
Zdravím. Čím vším se teď vlastně živíte a jaké jsou vaše aktivity?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:12)
Na to jsem již odpovídal, viz předchozí otázky. Zdravím.
Jméno:
Michaela Piskačová (Otázka vložena: dnes 10:38)
Otázka:
Co mám dělat, když mi někdo vyhrožuje a policie se k tomu chová chladně?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:11)
Obraťte se na státní zastupitelství. Máte právo podat trestní oznámení, které je povinno SZ, ale i Policie ČR přijmout a řádně prověřit (paragraf 158, odstavec 2 trestního řádu).
Jméno:
Luboš (Otázka vložena: dnes 10:38)
Otázka:
Pane Antl, co si myslíte o kauze Kájínek?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:10)
Jiří Kájínek je i z pohledu práva pro mne dvojnásobný vrah. Tento případ nechť zpochybňuje a obhajuje ten, kdo zná podrobně veškerý spisový materiál a kdo mu také rozumí. Nechápu různé fan kluby v tomto směru - a nedovedu si představit, že by takto někdo zpochybňoval i mnohonásobné vrahy, které jsem do kriminálu poslal já. Prostě nějaká právní jistota v tomto státu musí být.
Jméno:
Karel Linhart (Otázka vložena: dnes 10:37)
Otázka:
Dobrý den. Jste pro trest smrti? Pokud ano, jste si si tak jistý nepodplatitelností české justice, která by mohla poslat na smrt nevinného?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:08)
Já jsem byl vždycky zastáncem trestu smrti, resp. odpůrcem jeho zrušení. Vím však, že trest smrti není a nebude v naší "evropské" společnosti reálný. Jsem proto, aby aspoň trest odnětí svobody na doživotí byl skutečně pro ty nejhorší gaunery trestem doživotním. V současné (ale bohužel i budoucí) naší trestně právní úpravě je a bude možnost se po dvaceti, event. třiceti letech vrátit mezi řádné občany. Zažil jsem zločince, u nichž bych se toho bál a to i po takové době. Například ve Slovenské republice, s níž jsme měli shodnou trestně-právní úpravu, mají rekodifikaci trestního zákona za sebou - a mj. to je kromě přísnějších trestů mají možnost uložení trestu odnětí svobody na doživotí bez možnosti návratu. Jinak tyto moje názory samozřejmě ovlivnila moje práce, tzn. stovky nevinných obětí včetně dětí, mnohdy brutálně a nesmyslně zavražděných, kdy i experti prohlásili možnost resocializace gaunera za vyloučenou. Jsem přesvědčen, že i po zrušení trestu smrti jsem potkal "kandidáty" na tento trest, protože takoví "lidé" prostě mezi řádné občany pustit nesmíme. Jsem si jist, že v "mých případech" k žádným pochybením nedošlo a i ty nejtvrdší tresty jsou v pořádku.
Jméno:
Pavlína (Otázka vložena: dnes 10:37)
Otázka:
Kolik jste napsal knížek? Kolik stojí a o čem jsou?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 12:01)
Gaunery nemám rád - vyšlo cca 26 tisíc výtisků, byla zcela rozprodána, pak vydavatelství odkoupil jeden významný muž a k vydání dalších svazků již nedošlo. Tehdy ta knížka stála cca 150 Kč. V současné době vyšla knížka "Miroslav Antl radí jak na gaunery", je v "paperbackovém vydání", má 140 stránek a stojí cca 120 Kč. Není však o mém životě, ale je to spíše o vašich životech. Měla by být rádcem a pomocníkem řádného občana, jak jsem již uvedl. V současné době s Hanušem Hanslíkem píšeme další svazek této knihy, která už tolik nebude o dotazech a odpovědích jako ta současná, ale více o příbězích a dotazy tam budou jako doplnění.
Jméno:
Monika Marešová (Otázka vložena: dnes 10:37)
Otázka:
Co bylo na práci krajského státního zástupce nejtěžší?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:57)
Tak já jsem pracoval jako specialista na vraždy a nejzávažnější násilnou trestnou činnost a na boj s organizovaným zločinem, zejména drogovým. Proto pro mne byl nejzajímavější terén, tj. práce od ohledání mrtvoly a místa činu přes pitvu, výslechy obviněných a zásadních svědků a poté i "souboj" v soudním řízení. Chvilku jsem byl i vedoucím trestního oddělení, ale neměl jsem čas (ani chuť) trávit čas na dlouhých poradách a tak jsem se vrátil ke své specializaci, kterou jsem ostatně ani po tuto dobu neopustil.
Jméno:
Martin Vorel, Hradec Králové (Otázka vložena: dnes 10:37)
Otázka:
Dobrý den. Mohl byste se ještě vrátit k vaší havárii pod vlivem alkoholu?! Kolik Vám tenkrát naměřili a proč jste následně položil svoji funkci? Nebyla to jen jakási zástěra, protože jste chtěl v této pozici skončit i tak? Díky a hezky den.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:55)
Taky Vás zdravím. Tehdy mi naměřili dechovou zkouškou 0,52 promile alkoholu. To bylo dle mého názoru zcela neslučitelné s výkonem další významné policejní funkce a proto jsem se rozhodl odejít. Už tehdy jsem tušil, že budu historicky jediný, což se v dalších letech potvrzuje. Ve funkci jsem jinak skončit nechtěl, chtěl jsem dodělat přesně naplánovanou reorganizaci policejního prezídia, resp. Policie ČR, k čemuž mělo dojít o několik měsíců později. Mělo jít o razantní změny, ovšem nikoliv způsobem, který teď vidím. Ale to je na dlouhou rozpravu.
Jméno:
Milada Tomanová (Otázka vložena: dnes 10:36)
Otázka:
Co vás teď živí? Na co se specializujete?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:52)
V současné době mě stále živí trestní právo, více přednáším na školách, ale i ve specializovaných oborech, aktuálně "trestní odpovědnost zdravotníků v praxi" anebo "trestní odpovědnost pedagogů" apod. To by mě však neuživilo, přestože jsem nenáročný, takže dělám i trestně-právní konzultace z hlediska postavení poškozených a obětí v trestním řízení.
Jméno:
Laďka Krouná (Otázka vložena: dnes 10:35)
Otázka:
Můžete policie vypátrat ukradený mobil nebo je to jen výmluva, když mi na služebně tvrdí, že to možné není?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:50)
Určitě může, je-li mobil "aktivní". Měl-li hodnotu přes pět tisíc korun a došlo-li k jeho odcizení jinou osobou, jde o trestný čin krádeže, takže policie by měla věc šetřit.
Jméno:
Jiřina, Pardubice (Otázka vložena: dnes 10:35)
Otázka:
Zažil jste vyhrožování nebo snad přímo fyzické útoky na sebe a svou rodinu?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:49)
Na verbální vyhrožování jsem si v podstatě zvykl, pokud jde o útoky fyzické, přímo jsem je zažil na počátku své závratné kariéry, kdy jsem však byl ještě mladý, rychlý a trénovaný, takže jsem je odrazil. Takřka fatální však byla připravovaná moje poprava ze strany organizovaného zločinu, kdy jsem byl hlídán specializovaným policejním útvarem, zrovna tak i moje rodina. Tehdy jsem velmi usilovně přemýšlel, zda má moje práce význam a rozhodl jsem se i nadále bojovat se zločinem - a přijmout přiměřená (ochranná) opatření. Vím však, že když mě někdo bude chtít zlikvidovat kvalifikovaně, tak to prostě udělá. K tomu mi nepomůže žádná zbraň, ale přesto ji nosím stále s sebou.
Jméno:
M. L. (Otázka vložena: dnes 10:34)
Otázka:
Co dělat s tím, když stále vidím jednoho kapsáře, který pořád úspěšně okrádá lidi v nákupních centrech či vozidlech MHD? Když se to nahlásí policii, ta s tím stejně nic nedělá a on si běhá po svobodě vesele dál. A já se bojím, aby si mě jednou nenašel, když jsem to všechno oznámila.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:45)
Bohužel nejde o ojedinělý případ v ČR. Skutečně jediná možnost je hlásit věc Policii ČR či městské policii a pokud tato nepostupuje podle zákona, tak by bylo na místě věc ohlásit jejich Inspekci MV anebo přímo státnímu zástupci. Bohužel ne vždycky se dá utajit totožnost oznamovatele - a svou snahou o spravedlnost si můžete nadělat nepřátele.
Jméno:
Stanislav (Otázka vložena: dnes 10:32)
Otázka:
Chutná vám pardubické pivo?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:43)
Nechci urazit, takže: takřka výhradně dávám přednost plzeňskému pivu, a to v "satelitních restauracích" kontrolovaných pravidelně plzeňským pivovarem. Ostatní piva piji výjimečně - zpravidla v úctě k hostiteli. :-)
Jméno:
Lukáš Novák (Otázka vložena: dnes 10:32)
Otázka:
Dostal jste někdy příkaz, abyste ututlal nějaký "průšvih" politika?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:41)
Dostal - kdysi dávno - ale neposlechl jsem. Následné kárné řízení kupodivu dopadlo dobře.
Jméno:
Vinař (Otázka vložena: dnes 10:31)
Otázka:
Jste velký znalec vína? Kterému dáváte přednost?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:40)
Nepovažuji se zrovna za znalce, ale dobré víno mám rád a myslím, že mu přiměřeně rozumím. Na víno jezdím pravidelně do Hrušek (je tam vynikající víno z hroznů):-). V poslední době mě nadchl vynikající Dornfelder u tamního vinaře Honzy Nešpora. Tady v Pardubicích se občas stavím ve Zlaté štice u jednoho z největších odborníků na vína.
Jméno:
Petr H. (Otázka vložena: dnes 10:30)
Otázka:
Stále si myslíte, že český právní řád nahrává spíš darebákům a málo chrání oběti trestných činů? A stále proti této nespravedlnosti bojujete, případně jak?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:37)
Určitě ano. I přesto, že došlo k trestně právní úpravě postavení poškozeného v trestním řízení jakož i k přijetí opatření v boji proti domácímu násilí, jsem přesvědčen, že český trestní řád je na straně gaunerů. A ti toho také dovedou zneužít. Abych nekritizoval jen legislativu, ono je to i v lidech, takže i v orgánech činných v trestním řízení, které ne vždy řádně poučí poškozeného a přijmou jeho trestní oznámení. Bojovníci v řadách těchto orgánů pak tyto nedostatky "dohánějí" v mimopracovní činnosti, např. činností ve prospěch nestátních organizací, jako je Bílý kruh bezpečí apod. Já se snažím na tyto nedostatky upozorňovat mediálně, pokud dostanu možnost (jako teď), jinak své studenty vedu k tomu, aby trestní řád chápali a vykládali ve prospěch obětí a poškozených.
Jméno:
Zdeněk Pivoda (Otázka vložena: dnes 10:29)
Otázka:
Opustil jste řady policie nebo jste k tomu byl víceméně donucen?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:33)
V první říjnový čtvrtek odpoledne se tady v Pardubicích stala ta dopravní nehoda, já jsem hned telefonoval policejnímu prezidentovi a tehdejšímu ministru vnitra a žádal jsem je o osobní schůzku na pátek. Už tehdy jsem byl rozhodnut, že od policie odejdu, což jsem prakticky hned druhý den udělal. Kromě výhružných SMSek, že se mám zastřelit apod. jsem žádný tlak na sobě ani nestihl pocítit. V pondělí jsem pak zavolal na úřad práce a domlouval další postup. I mne samotného moje rychlé rozhodnutí možná zaskočilo.:-)
Jméno:
Michaela Pozdníková (Otázka vložena: dnes 10:29)
Otázka:
Proč jste jel při Vaší nešťastné nehodě s majáčkem?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:31)
To bylo předmětem šetření a nechci se již vůbec k této záležitosti vyjadřovat (za což se Vám omlouvám), ale dodnes zůstalo dost věcí nevyjasněných.
Jméno:
Lída Poslední (Otázka vložena: dnes 10:27)
Otázka:
Dali Vám to lidé kolem po nehodě "sežrat" kvůli Vaší knížce - Gaunery nemám rád?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:29)
Spíše než lidé, tak média. Ta si mne a mé knížky všimla právě po této nehodě, kdy náhle kritizující redaktoři drželi v ruce moji knihu a dávali tak najevo, že gaunery nejsou brutální vrazi, nadnárodní drogoví dealeři, ale Antl, který se dopustil dopravního přestupku. Cynicky dodávám, že bohužel v té době byla kniha již dávno vyprodána, takže pro mě to mělo jen "devastující" efekt, což ostatně bylo smyslem reportáží.
Jméno:
Alice Hloušková (Otázka vložena: dnes 10:27)
Otázka:
Dobrý den. Jaký byl ohlas čtenářů na Vaši knihu Jak na gaunery? Víte o tom, že by někomu posloužila jako návod jak se zachovat ve svízelné životní situaci?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:26)
Zatím žádný - je to příliš "čerstvá" záležitost. Ohlasy mám spíš z té poradny, kdy je vidět i velký zájem o tuto problematiku, to je zejména domácí násilí, týrání a zneužívání dětí, vyhrožování a jiné. Nejvíce nás zarazila skutečnost, že spoustu žen se ptá na promlčecí doby u znásilnění a pohlavního zneužívání dětí, přičemž z otázek je vidět, že to ty ženy prožily ve svém dětství. Vím, že jde o latentní kriminalitu, ale přesto těch dotazů je až příliš. Jsem si vědom samozřejmě i toho, že pro někoho může jít o návod, ale to je u "instruktivních materiálů" běžné. Osobně jsem přesvědčen, že jde hlavně o pomoc obětem a i případné pachatele či gaunery se snažím odradit…
Jméno:
Zdeněk Lacina (Otázka vložena: dnes 10:26)
Otázka:
Co pro Vás znamená práce pro televizi?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:22)
Přemýšlím o tom - zejména "cvičení z praktického trestního práva", návrat do terénu a zejména komunikace s občany a to ve smyslu ne je poučovat, ale spíše jim poradit, jaká mají práva a na koho se obrátit v případě, že státní orgán nefunguje tak, jak má. Pro mě to znamená zejména pomoc obětem a poškozeným, což mě ostatně provází celý můj život. Přímé vysílání mne nutí k tomu, abych rychle reagoval a správně právně argumentoval.
Jméno:
Michal Pokorný (Otázka vložena: dnes 10:24)
Otázka:
Co jste dělal v Telecomu?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:19)
Do Českého Telecomu jsem nastoupil po výběrovém řízení jako výkonný ředitel pro bezpečnost, takže jsem mimo jiné odpovídal i za bezpečnou privatizaci. I v Telefonice O2 CR jsem byl na této pozici, byl jsem i bezpečnostním ředitelem TO2, k 30. 4. tohoto roku jsem z této telekomunikační firmy odešel. S ohledem na předchozí dotaz mě napadlo, že to, co jsem nestihl na policejním prezídiu, "odnesli" zřejmě moji noví podřízení, protože jsem jich více než tři čtvrtiny propustil v rámci reorganizace.
Jméno:
Jiří Topič (Otázka vložena: dnes 10:24)
Otázka:
Vzal byste funkci policejního prezidenta, kdyby Vám byla nabídnuta?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:14)
Určitě ne - ani bych o tom neuvažoval. Důvody mého odchodu znáte, velkou příležitost k zásadní reorganizaci Policie ČR jsem již promarnil, což mě velice mrzí, zvláště když sleduji, co se od té doby děje. Doufám, že jednou skutečně dojde ke změnám, které budou mít význam nejen pro policisty, ale i pro nás, pro občany. Nechci kritizovat, tak Vás alespoň zdravím.
Jméno:
Baskeťák (Otázka vložena: dnes 10:23)
Otázka:
Jak se díváte na situaci kolem pardubického basketbalu?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:12)
Situaci kolem pardubického basketu vnímám už jen zvenčí, líbí se mi výkony současného družstva, ale i velká návštěvnost, což jsme kdysi, když jsme prosazovali zápasy v Duhové aréně, nepředpokládali. Já jsem si v desetileté pozici předsedy BK užil spíš problémů, starostí, ale rád na to období vzpomínám. Vím, že i kolem basketu jsou "zákulisní dohady", ale to by nemělo mít na profesionální výkon vliv. Osobně přeji vedení družstva i všem hráčům spoustu úspěchů (pokud možno bez zranění a komplikací). Totéž samozřejmě i malým a mladým baskeťákům, kteří mi vždycky, i v těch nejtěžších basketbalových chvílích, dělali radost a byli vždy skvělou zásobárnou pro "dospělé" mančafty.
Jméno:
Martin Zvěřina (Otázka vložena: dnes 10:22)
Otázka:
Cítil jste při Vaší práci nějaký politický tlak?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:09)
V minulosti určitě ano, ale mohu prohlásit, že jsem mu nikdy nepodlehl, s čímž jsem měl také dost problémů. Nešlo však o žádné hrdinství, protože jsem od počátku dělal dozor nad vyšetřováním závažné násilné a mravnostní trestné činnosti, což byla vždycky oblast, kterou lidi odsuzovali a i politici měli obavu do ní zasahovat. Ostatně komunisti na to měli v resortu prokuratury svoje právní předpisy, resp. příkazy, ale také svoje lidi. Bohužel i některé případy ze současnosti mi připadají "zpolitizované". Teď nemám žádného nadřízeného - aspoň nemusím psát vyjádření.
Jméno:
Gauner (Otázka vložena: dnes 10:22)
Otázka:
Který "gauner" na Vás udělal největší dojem?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:06)
To jste mě zaskočil, pokud přemýšlím o svých "klientech", tak to byli mnohonásobní vrazi, u nichž mě zaskočila brutalita a naprostá bezcitnost. Asi největší dojem na mně zanechal Alonso Delgado Martinez, ale taky Václav Novotný Urban - oba vlastně byli největšími organizátory mezinárodního drogového ilegálního obchodu, který šel přes naše území. Zejména Kolumbijec byl i velice silným "protivníkem", vynikajícím stratégem, navíc s velice dobrou pověstí diplomata. I přes nesmazatelný dojem jsem ho ve svém odvolání dostal do kriminálu na hodně dlouho.
Jméno:
Miroslav Macela-provozovatel re (Otázka vložena: dnes 10:20)
Otázka:
Pane doktore,stavíte se po vysílání u nás jako obvykla na oběd?Že bych nechal roztočit.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:02)
Jasně, v Plzeňce se určitě stavím, ale pivo vynechám, což je mi líto, protože zejména teď tam máte pivo vynikající. Jsem tady autem a pokračuji do Prahy a navíc Pardubice už mi jednou byly "osudnými".:-)
Jméno:
Mirek (Otázka vložena: dnes 10:17)
Otázka:
Koho byste nikdy neobhajoval?
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:01)
Gaunery. Určitě ne lidi, které jsem dostal do kriminálu za organizované či promyšlené vraždy, drogové delikty, násilí na dětech apod. Jinak samozřejmě každý má právo na obhajobu…
Jméno:
ing.Jiří Ascherl (Otázka vložena: dnes 10:15)
Otázka:
Přemýšlíte o dalším pokračováví Vaší knihy Gaunery nemám rád?Děkuji.
Odpověď: (Odpověď vložena: dnes 11:00)
Přemýšlím o pokračování, ale bojím se napsat, co se děje. Možná jedině snad těsně před smrtí. Místo toho jsem však napsal knížku ze své poradny, a to "Miroslav Antl radí, jak na gaunery", což je taková rukojeť, jak se má občan chovat ve svízelných trestně-právních situacích. Myslím si, že se tam dá najít srozumitelný návod na to, jak reagovat v ohrožení, jak se domoci práva apod.