Stalo se v Cerekvici nad Bystřicí na Jičínsku minulý pátek. Bylo krátce po deváté hodině ranní, když ozbrojený muž rozrazil dvěře místního krámu a po prodavačce chtěl láhev alkoholu.

„Na tom by nebylo nic divného, kdyby ovšem přitom nedržel v ruce dlouhou střelnou zbraň. Vzhledem k tomu, že se ho majitelka prodejny bála, raději mu vyhověla," řekla tisková mluvčí jičínské policie Hana Klečalová.

Poté útočník odešel, ale tím jeho spády neskončily. Odpoledne se vrátil a chtěl další dvě láhve. Tentokrát nebyl ozbrojený, ale i tak mu vystrašená prodavačka znovu podlehla. Policii přesto ten den nezavolala, to se stalo až v sobotu, tedy den následující.

„I když majitelka obchodu vše oznámila až druhý den, přesto policisté neponechali nic náhodě a do akce přizvali i zásahovou jednotku, která následně muže v jeho bytě zadržela," popsala další události policejní mluvčí.

Při domovní prohlídce pak u něj kriminalisté zajistili několik sečných a střelných zbraní včetně nábojů.   Muž měl navíc v dechu více než dvě promile alkoholu.

Policisté zjistili, že není držitelem zbrojního průkazu. Ten mu byl v roce 2011 odebrán. Předváděl se totiž se zbraněmi na veřejnosti.

„Během vyšetřování vyšlo najevo, že  zbraň, se kterou se vydal do obchodu, nebyla funkční. To  ale majitelka prodejny  nemohla v té chvíli tušit a oprávněně se bála. Nutno podotknout, že viditelné nošení zbraní na veřejnosti, a to i v případě legálně držených, je zakázáno," objasnila mluvčí Klečalová.

Pachatel je proto nyní obviněn ze zvlášť závažného zločinu loupeže a nedovoleného ozbrojování, za což mu v případě prokázání viny hrozí až deset let vězení. Okresní soud v Jičíně ho okamžitě poslal do vazby.