Na krádež, případně i na užívání si nabídnutého komfortu mají více času a riziko, že budou přistiženi při činu, je minimální.

Na to spoléhali i dva muži, ve věku 27 a 28 let, kteří se v minulých dnech usídlili v chatové oblasti u České Třebové v jednom objektu. „Hospodařili tam opravdu po svém. Jedli, pili a hodovali. A nejen to. Celou chatu nezvaní hosté důkladně prohledali a odnesli z ní, co se dalo. Za pouhé dva dny, po které se uvnitř pravděpodobně s dalšími svými kamarády zdržovali, udělali neuvěřitelnou spoušť,“ řekla včera mluvčí Policie ČR v Ústí nad Orlicí Eva Sichrová.
Výtečníci však měli smůlu. Při kontrole chatové oblasti je v pondělí před polednem objevili a zadrželi policisté. „Škoda, která po zlodějích zůstala, byla předběžně vyčíslena na téměř 42 tisíc korun. Oběma mužům bylo v pondělí sděleno podezření ze spáchání přečinů krádež, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci. U soudu jim hrozí až tříletý pobyt ve vězení,“ dodala Sichrová.

Majitel vykradené a zničené chaty nyní může doufat, že zadržení pachatelé mu budou muset škodu uhradit. Většina chatařů a chalupářů však tuto naději prozatím nemá.

Třeba v Butovsi na Jičínsku se koncem ledna dosud neznámý pachatel vloupal do jedné rekreační chalupy. „Z kuchyně odcizil starožitný mosazný barometr a z pokoje několikatisícovou sbírku poštovních známek. Majitel vyčíslil celkovou škodu na nejméně 152 tisíc korun,“ uvedla k případu mluvčí Policie ČR v Jičíně Hana Klečalová.

V Deštném v Orlických horách se pořádně „napakoval“ jiný neznámý zloděj. Ten z jednoho rekreačního objektu odnesl několik snowboardů, lyžařských helem, brýlí a zimních bund. Navíc odcizil i peněženku s finanční hotovostí, ke které přidal zásobu potravin ve formě několika šišek salámu, sýru, klobás a paštiky. „Celková škoda, kterou poberta způsobil, byla odhadnuta na téměř 37 tisíc korun,“ potvrdila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.