Hlídka dala řidiči pokyn k zastavení a požádala o doklady. Z dechu dvacetiletého muže byl cítit alkohol. Strážníkům přiznal, že celý předešlý den popíjel s kamarády. Dechová zkouška mu prokázala 0,74 promile alkoholu.

Nalezený sáček s rostlinou připomínající marihuanu.Další výtečník porušil zákaz vjezdu všem vozidlům. Hlídka s ním chtěla projednat dopravní přestupek. Pětatřicetiletý muž u sebe neměl žádné doklady, byl neklidný a značně nervózní. Z vozidla byl cítit zápach marihuany. Přestože tvrdil, že návykové látky neužívá, a ani u sebe žádné nemá, přivolaní policisté ve vozidle nalezli sáček s rostlinou připomínající marihuanu a následný test na přítomnost omamných látek mu prokázal užití canabisu a amfetaminu. První řidič bude řešen u správního orgánu města a druhého si převzali k šetření policisté.   (knž)

Hasiče zaměstnal požár slámy ve Skalici

Skalice - Profesionální hasiči z centrální stanice Hradec Králové a dobrovolní hasiči ze Skaličky zasahovali  ve Skalici při požáru, který byl ohlášen ve 16.37 hodin. Jednalo se o požár balíků slámy o rozloze 10 krát 10 metrů. Hasiči po uhašení ohně museli balíky rozhrnout, s čímž jim pomohl přivolaný zemědělský stroj. Poté jednotka profesionální hasičů odjela zpět na stanici, dobrovolní hasiči zůstali na místě jako dohled až do deváté hodiny večerní.   (kut)

Muži ukradli téměř pět kilometrů drátů

Východní Čechy - Tisíce metrů měděných drátů ze sloupů elektrického vedení ukradli dva muži  (53 a 28 let) v Pardubickém a hradeckém kraji. Mimo jiné dvakrát způsobili výpadek elektřiny u pouličního osvětlení v Lázních Bělohrad. Ukradené dráty prodávali ve sběrnách. Policie je dopadla na Rychnovsku, zlodějům hrozí až pět let vězení.

Podle policistů dvojice kradla od podzimu roku 2013 do loňského prosince. Má na svědomí devět případů. Na dráty se vypravovali v noci, kdy si výpadku energie mohlo všimnout jen málo lidí. „Se stoupacími železy, zajištěn pásem a pákovými kleštěmi v ruce jeden z nich šplhal na sloupy elektrického vedení a odstřihával měděné dráty," uvedla policejní mluvčí Alena Kacálková. Odštípali nejméně 3400 metrů neizolovaného měděného vodiče a nejméně 1370 metrů sedmižílového měděného vodiče, který zajišťoval přívod proudu  k obytným domům či k rekreačním objektům. Majitelům vedení způsobili škodu 175 tisíc korun. Náklady na uvedení do původního stavu ve všech případech majitel odhadl nejméně na 180 tisíc korun.

Od sousedů: Lyžaře zřejmě oslnilo slunce. Vážně se zranil

Královéhradecko, Deštné v Orlických horách - Osmašedesátiletý lyžař se včera ráno vážně zranil na sjezdovce v Deštném. „Muž byl zřejmě během jízdy oslněn na hranici stínu a slunce a v plné rychlosti upadl na obličej. Podle stop a spadlých lyží na místě pádu zřejmě dalších asi dvacet metrů klouzal po zledovatělém povrchu sjezdové trati," uvedla Horská služba na svém webu.

Jeden z horských záchranářů bezvládného lyžaře nalezl kolem 9.40 hodin při kontrole sjezdovky. Zjistil, že  muž je v těžkém bezvědomí, ale životní funkce má zachovány.

„Ihned jsme vyjeli se čtyřkolkou a potřebným zdravotnickým vybavením a kolega zatím začal se základním ošetřením zraněného," popsal člen Horské služby Orlické hory Jan Pochobradský.

Záchranáři zraněnému nasadili krční límec, zafixovali jej do vakuové matrace a na saních za terénní čtyřkolkou muže převezli k přivolanému vrtulníku, který muže transportoval k dalšímu ošetření.

„Střídání prudkého slunce a stínu může překvapit i zkušeného lyžaře, pokud je nepozorný a nevšímá si situace na sjezdovce," varoval lyžaře náčelník Horské služby Orlické hory Josef Hepnar.