Krajský soud v Liberci v pátek vynesl rozsudek nad skupinou lidí obžalovaných z pašování heroinu na sever Evropy. Hlavní prostředník Pavel Blecha vyfasoval dvanáct let, další tři spolupracovníci deset let a dva odešli od soudu s podmínkou. Složitý případ se táhne od roku 2000. Téměř pět let byl v přípravném řízení a od té doby je u soudu. Potkalo jej dokonce i úmrtí předsedy senátu, proto musel začít znovu s novou soudkyní.

V případu je obžalováno celkem osm lidí, dva z nich ale soud vyloučil kvůli průtahům k samostatnému projednávání. Podle obžaloby přebírali čeští kurýři heroin v Rakousku a v palivové nádrži jej převáželi do Švédska a Velké Británie. Část drogy, která se jim v jednom případě do vozu nevešla, schovali i do bezpečnostní schránky na letišti v Linci, kde heroin našli policisté. Poprvé vezli zhruba devět kilo heroinu, podruhé asi dvojnásobek. Při druhé cestě však Britové kurýra zatkli a odsoudili jej k jedenácti letům vězení.

Hlavou skupiny je Redep Sejdija, který je ale vyloučen k samostatnému projednávání. Největší trest tak dostal Blecha, který měl být prostředníkem. Sám ale vinu přiznal jen částečně a tvrdil, že o pašování drog nevěděl.

Jeden obžalovaný podrobně vypovídal

Soud při jeho potrestání vycházel z výpovědi dalšího obžalovaného, Martina Šlapáka, který dostal deset let. „Jeho výpověď byla velmi podrobná a shodovala se i s nashromážděnými důkazy, proto nebyl důvod jí nevěřit,“ odůvodnila své rozhodnutí soudkyně Olga Fričová. Blecha i ostatní se sice Šlapákovu výpověď pokusili zpochybnit, ale marně.

Dva kurýři, Hamdi Sejdi a Lenka Mačicová, si vyslechli také desetiletý rozsudek. Na místě se ale odvolali. Oba sice přiznali, že Sejdi Mačicovou do Švédska poslali, ale popřeli, že by to bylo kvůli drogám. Prý tam jeli kvůli penězům na humanitární účely do Kosova.

„V tomto případě opět dvojici usvědčil zadržený materiál a důkazy policistů,“ vysvětlila soudkyně. Dva obžalovaní dostali pouze podmínku. „Dostali se k tomu vlastně náhodně, i když měli tušit, že něco nehraje, proto ten výchovný trest,“ odůvodnila Fričová.

Mačicová i Sejdi se na místě odvolali, Blecha i Šlapák si nechali lhůtu na rozmyšlenou. Tu si ponechal i státní zástupce. Do osmi dnů od doručení rozsudku se tak mohou odvolat. Je jisté, že případ ještě u konce není.

Luboš Vrabec