Trest odnětí svobody na sedm měsíců s podmíněným odkladem na rok a půl. Takový trest udělil včera kolínský soudce Miroslav Vobořil majiteli argentinské dogy. Ta pokousala seniora a ten pak v nemocnici zemřel.

Pes se v červenci uplynulého roku v ulici U Hájku v Kolíně dostal na sousední zahradu a tam napadl jednaosmdesátiletého muže. Psa pak museli státní policisté zastřelit. Senior byl ale vážně zraněný. Záchranáři jej poté i s dcerou, která mu přispěchala na pomoc, transportovali do kolínské nemocnice. Oba skončili na operačních sálech.

U muže bylo zranění natolik devastující, že mu lékaři museli amputovat dolní končetinu. Jeho stav se ale dlouho nelepšil a po několika dnech
v nemocnici zraněním podlehl. Žena byla po chirurgickém zákroku přeložena na standardní pokoj a byla mimo ohrožení života.
Následovalo trestní oznámení na majitele dogy. Soudce Vobořil pak na přelomu ledna a února tohoto roku vydal trestní příkaz, kterým potrestal majitele argentinské dogy odnětím svobody na šest měsíců s podmíněným odkladem na jeden rok. S tím se však majitel psa nechtěl ztotožnit a proti trestu podal odpor.

„Necítím se vinen. Celý život jsem nebyl trestaný. Také nevidím důvod, proč soud rozhodl o mé vině v mé nepřítomnosti. Rád bych alespoň slyšel důvody od soudu, čeho jsem se dopustil. Psa jsem měl devět let a nikdy se nic podobného nestalo. Pozemek jsem měl zabezpečený dobře,“ uvedl našemu Deníku potrestaný muž v únoru.

Majitel se tedy opravdu odvolal a ve čtvrtek padl rozsudek. „Odnětí svobody na sedm měsíců s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců,“ uvedl Jiří Kruml, soudce Okresního soudu v Kolíně. Majitel dogy tak včera u soudu dostal ještě tvrdší trest, než proti kterému se odvolal.