A nejen to. Podle policie mají kumpáni na svědomí i dubnové přepadení pobočky České spořitelny v Moravské Chrastové na Svitavsku.

Celkem nakradli od ledna do srpna věci za minimálně 1,4 milionu korun. Brali peníze, nářadí, stroje i celá auta, ale také potraviny, prázdné i plné pivní sudy, alkohol či lékařské vybavení. Prostě všechno, co jim přišlo pod ruku.

Spokojili se i s takovými drobnostmi, jako třeba naražečem na pivní sudy, slevovými poukázkami nebo kuchyňským setem nože a škrabky na brambory.

„Pět mužů ve věku od 19 do 34 let z Hradecka a Pardubicka jsme zadrželi v úterý v časných ranních hodinách na různých místech na Hradecku a Pardubicku za pomoci zásahové jednotky. Vyšetřujeme je pro spáchání minimálně deseti skutků v období od ledna do srpna roku 2015, většinou krádeží vloupáním," uvedla krajská policejní mluvčí Eva Prachařová.

Nejvíc „akcí" spáchali na Hradecku, Pardubicku a Náchodsku. Operační modus měli jednoduchý. Do objektů vnikali většinou ve dvojicích nebo trojicích. Tak se ostatně odehrálo i přepadení spořitelny v Moravské Chrastové.

„Maskovaný muž pod pohrůžkou namířené střelné zbraně požadoval po pokladní vydání finanční hotovosti. Ta mu ji vydala, mladík místo činu opustil a sedl si na místo spolujezdce do černého BMW, které řídil jeho komplic a během přepadení před pobočkou čekal," uvedla tehdy svitavská policejní mluvčí Anna Štegnerová.

K jejich smůle si ale z banky moc peněz tehdy neodnesli, v součtu jen pár desítek tisíc korun. Nikomu ze zaměstnanců se nic nestalo.

Všichni muži jsou stíháni pro zločiny loupeže, krádeže a pro přečiny poškozování cizí věci, porušování domovní svobody a nedovolené ozbrojování.Většina z nich nejspíš skončí ve vazbě.

„Proti čtyřem mužům byl podán návrh na jejich vzetí do vazby, další bude vyšetřován na svobodě. Všem hrozí tresty odnětí svobody v rozmezí od dvou do deseti let," dodala policejní mluvčí Prachařová.