Nejvyšší trest soud udělil Pavlu Jurnému (32) z Brna. S dalšími dvěma obžalovanými Mirkem Faulem (54) a Jakubem Barcou (28) podle státního zástupce vypěstovali na Jičínsku téměř 100 rostlin konopí.

Jurný se k pěstování přiznal. V té době prý nikde nepracoval, hrál na automatech a žil jen z toho, co si půjčil, nebo z mateřské, kterou pobírala jeho přítelkyně. Navíc měl velké dluhy, Barcovi a jeho přítelkyni dlužil celkem 800 tisíc korun. Dluh měl prý splatit právě penězi za vypěstované konopí.

Proto našel dům s pozemky v Jeřicích – Dolních Černůtkách a sehnal po internetu řízky konopí, Barca mu na ně prý dal peníze. Pak z řízků předpěstoval sto rostlin. „Vzájemná domluva s Barcou ale zněla jen na 50 rostlin, ten zbytek byl jeho,“ upozornil Jurný. Společně prý rostliny zasadili na pozemek a do skleníku. Podle Jurného je Barca kontroloval a zaštipoval a Faul je chodil zalévat. Jurný v té době bydlel v Brně, ale když ho vyhodili z bytu, odstěhoval se do domku v Jeřicích.

Barca však obžalobu odmítl. Podle něj ho Jurný křivě obvinil, aby mu nemusel splácet dluh. Soud mu však neuvěřil. Stejně jako Faulovi mu udělil 2,5 roku vězení, ale trest jim podmíněně odložil na dobu čtyř let. Barca také musí zaplatit peněžitý trest ve výši 300 tisíc korun a mužům navíc propadly vypěstované vzrostlé rostliny konopí a věci, které k jeho pěstování používali.

Jurnému, který pěstoval a prodával konopí, už když bydlel v Brně, hrozilo až dvanáctileté vězení, protože se u něj našly zápisky s projektem na produkci marihuany, která by mohla vynést až 12 milionů korun. Za tuto část obžaloby však odsouzen nebyl.

Rozsudek ještě nenabyl právní moci, protože obžalovaní ani státní zástupce se k němu zatím nevyjádřili.