Už byl za podobný zločin potrestán okresním soudem, musí se ambulantně léčit.

Ve středu by měl hradecký krajský soud rozhodnout o souhrnném postihu pro čtyřicetiletého Tomáše Borise, jenž je obžalován z pokusu o zneužití, sexuálního nátlaku i vyhrožování.

Muž z Vrchlabí v březnu minulého roku kontaktoval pod přezdívkou Radim Prchlický desetiletého kluka. Chtěl po něm, aby se natočil při sebeukájení a video mu poté poslal.

„Nejdřív mi psal, jestli nechci koupit horské kolo," řekl chlapec vyšetřovatelům. Jeho výpověď se u soudu četla, u líčení nebyl. „A pak chtěl tohle. Odmítl jsem a on mi začal vyhrožovat," popsal pokračování konverzace. „Řekl mi, že zařídí, abych šel do dětského domova."

Celá „akce" se odehrála během pár minut, chlapec pak dostal strach a doma se zamkl. Našla ho maminka, která společně s otcem situaci vyřešila. „Od té doby Facebook nemám a nevadí mi to. S kamarády si popovídám ve škole nebo na tréninku," pronesl fotbalista.

Boris u soudu vinu nejprve přijal, ale pak se začal hájit. Mluvil o své duševní chorobě, prý je maniodepresivní. „Ale to znalci nepotvrdili. Řekli, že má smíšenou poruchu osobnosti," prozradil státní zástupce Milan Šimek.

Obžalovaný muž vysvětloval své chování množstvím léků, které bral. „Byl jsem v opiátovém světě," vzlykal před soudem. A vypočítal léky, které bral: sanax, neurol, tramal… Tím to nekončilo. „Ráno jsem byl někdo jiný než odpoledne. Lékař mi předepisoval desetinásobné dávky a já jsem si bral ještě víc. Dokonce i máma mi řekla, že feťáka doma nechce," tvrdil muž, který žije kvůli psychickým potížím v opatrovnictví matky.

„Na počítači jsem byl hrdina, ale nejsem žádný úchyl ani pedofil," hájil se.

Své oběti prý chtěl pomoci v konfliktech s jiným klukem, ale o něm chlapec řekl, že jsou kamarádi.

Borisovi hrozí pět až dvanáct let ve vězení.

Chtěl jsem se zabít, od šestnácti trpím
Proč se vlastně čtyřicetiletý Tomáš Boris léčí na psychiatrii? Proč byl opakovaně hospitalizován? „Od šestnácti let trpím bolestmi zad. Několikrát jsem chtěl spáchat sebevraždu," řekl v úterý u hradeckého krajského soudu, kde se zodpovídá z pokusu o zneužití desetiletého chlapce.
„Byl jsem pod opiáty a barbituráty," vysvětloval, jak se jeho nemoc projevila v době, kdy na internetu oslovoval, jak sám přiznal, stovky lidí. „Ale o sex mi nešlo, nezajímá mě. Nikdy jsem ho neměl, ale asi se mi víc líbí holky," hodnotil svoji orientaci. Podle znalců je bisexuál.