Mladík, který si říká Mirek, si dvě studentky vyhlédl v autobusu městské hromadné dopravy. Tam je zezadu nenápadně osahával a snažil se s nimi komunikovat. Nakonec vystoupil i na stejné zastávce.

„Studentky zjistily, že muž je pronásleduje. Když se daly na útěk, rozběhl se za nimi. Naštěstí se jim podařilo utéci a zavolaly policii,“ popisuje případ mluvčí strážníků Eva Čížková. Pátrání po chlípném Mirkovi zahájili ihned hradečtí policisté. Těm se už také podařilo zadržet podezřelého jedenadvaceti­letého muže.

„Mladík už byl vyslechnut. Vyšetřovatelům se ho podařilo vypátrat na základě informací získaných od poškozených dívek a od dalších svědků. Případ je šetřen pro podezření ze spáchání přestupku rušení občanského soužití,“ upřesnila mluvčí hradecké policie Anna Pešavová.

Dodala však, že vše je teprve na začátku a vyslechnutý mladík nemusí být skutečným pachatelem. „To ukáže až další šetření. Napadených může být také více,“ uvedla.

Podle našich informací by podezřelý muž měl být zbaven způsobilosti k právním úkonům. S největší pravděpodobností se tedy jedná o duševně nemocného mladíka.

Psycholog z hradecké univerzity Jan Lašek soudí, že pachatel nebude nebezpečný sexuální zločinec. „Nemusí trpět žádnou úchylkou. Osaháváním uspokojuje svou sexuální touhu. Je delší dobu bez partnerky a potřebuje se vybít. Může to také považovat za projev hrdinství,“ vysvětlil Lašek.

V případě mentálně narušeného jedince však už není ve hře jen jeho nevybitá touha. „Osoby s mentálním postižením jsou ovládány pudy. Potřeba sáhnout si, je pro ně velice silná. Často si dotyk pamatují a slouží jim jako představa při sebeukájení. Nejsou však nebezpeční,“ řekl psycholog.

Na univerzitě se v těchto dnech objevily také plakáty s hrubým popisem muže. Ten by měl nosit černou kšiltovku a černou bundu. „Jo, letáky jsem tady viděla. Když to člověk slyší, tak samozřejmě strach má. Snažím se být ostražitější, více se rozhlížím kolem sebe,“ uvedla studentka Pavla Petříková.

K větší pozornosti nabádá také rektorát univerzity. „Jakmile se k nám tato zpráva dostala, přestože událost nesouvisí přímo s univerzitou, ihned jsme informovali naše pracovníky, aby byli více pozorní a také, aby nesundávali letáky s popisem muže. Aktivní bezpečnostní opatření jsme nepodnikli a ani to není možné. Na univerzitě se koná mnoho veřejných kurzů či přednášek,“ uvedl kancléř Ondřej Tikovský.

Nové budovy univerzity jsou již vybaveny vstupními dveřmi na magnetickou kartu. Kdo ji nemá, musí se ohlásit na recepci. „Pak víme, kdo do budovy vstupuje,“ řekl kancléř.

Chlípníkovi za spáchaný přestupek hrozí třítisícová pokuta. Podle psychologa Jana Laška není vyloučeno, že bude ženy obtěžovat i nadále. (sir)