Kriminalita má různé podoby. Čelit jí musí i moderní technologie a počítačoví piráti mohou škodit i na tisíce kilometrů daleko.

Přesně před týdnem se o tom přesvědčili ve výrobním družstvu Sněžka Náchod, kdy hackeři napadli interní počítačový systém firmy a za jeho odblokování požadovali „výkupné“. Kolik přesně, to policie ani postižená firma, která má pobočky v Třebechovicích pod Orebem a v Hradci Králové, nekonkretizovala, ale rozhodně se nejednalo o malou částku.

Vše začalo poslední srpnový pátek odpoledne. „Když jsme chtěli pracovat, tak nám počítač nahlásil chybu, že je zablokovaný. Rychle se začalo zjišťovat, co se děje, a pak se hackeři ozvali anglicky psaným e-mailem odněkud z Číny. Ale to neznamená, že to přišlo opravdu z Číny - mohou být třeba někde z Hradce Králové,“ krčí rameny spolumajitel firmy Miloslav Čermák nad moderním druhem kriminality. „Lidé kradou v obchodech, přepadávají banky a tohle je kriminalita 21. století - na dálku, s malým rizikem odhalení,“ nedělá si velké naděje, že policie bude při pátrání po vyděračích úspěšná.

Kolik vyděrači za odblokování systému požadovali, Miloslav Čermák nemohl sdělit, neboť záležitost vyšetřuje kriminální policie a na tuto informaci je embargo. Jednalo se ale zřejmě o statisíce korun v bitcoinech.

Všechno se zapisovalo na papír ručně

„Hackeři nám to rozbourali a my to teď dáváme do pořádku. Teď už jsme z toho doufám venku,“ věří předseda výrobního družstva Sněžka Miloslav Čermák. „Akorát aby bylo vše kompletní, tak se databáze musí dokrmit za ty tři dny, kdy jsme vše zapisovali ručně. To nám bude trvat tak týden,“ odhaduje Čermák.

Kvůli zablokovanému firemnímu počítačovému systému jela náchodská Sněžka od minulého pátku do úterního večera v provizoriu. „Bylo to jako za socialismu - všechno se psalo ručně na papír, příchody a odchody z práce, účetnictví,“ říká spolumajitel Sněžky Miloslav Čermák, a dodává, že od čtvrtka do pátku probíhají ve firmě rozsáhlé inventury. Ty se týkají skladu materiálu, skladu polotovarů a skladu hotového zboží pod dohledem inventarizační komise.

Od čtvrtka už v normálním režimu

Navzdory omezení výroba ohrožena nebyla. Od čtvrtka už ale firma, která vyrábí ručně šité díly pro automobilky, opět jede normálním režimu. „Všechno, co jsme měli dodat, jsme dodali včas. Jsme povinni vůči automobilkám držet čtyřdenní zásobu hotových výrobků. Možná budeme mít někde tu zásobu o den menší, ale to momentálně nejsem schopen přesně říci, to budeme vědět právě až po inventuře,“ dodává Čermák, že pak by se musela podle potřeby posílit konkrétní linka a případné skladové manko smazat.

Odhalení původce útoku je obtížné

Pokus o dobytí Sněžky ze strany počítačových pirátů v současnosti vyšetřují kriminalisté. Policejní mluvčí Eva Prachařová potvrdila, že policisté přijali trestní oznámení, které se týká útoku na firemní počítače a celou záležitost prověřuje. „Na Náchodsku se jedná o první případ v letošním roce. Vloni jsme zaznamenali asi dva nahlášené útoky,“ uvedla policejní mluvčí s tím, že odhalení původce útoku je velmi obtížné, protože se většinou jedná o útoky ze zahraničí. Policie má pouze doporučení pro všechny firmy na odpovědné zabezpečení své počítačové sítě a na zálohování všech důležitých dat a programů na úložištích, která nejsou napojena na internet.

Jiří Řezník