V závěru probíhajícího vystoupení došlo přibližně ve dvadvacet hodin k nehodě, při které byli zraněni tři přihlížející diváci. Nejvážněji byla popálena 25letá mladá žena, na které se vzňalo oblečení. Žena byla popálena přibližně na 20 % těla a nyní leží v pražské nemocnici.

Při provádění závěrečné světelné a ohnivé show se z prostoru představení zakutálela mezi diváky nádoba z nepálené hlíny. Ta obsahovala asi dva decilitry benzínu a uzavřena byla hadrovou hořící ucpávkou. Nádoba se při dopadu měla rozbít a hořící benzín vzplát. To se však nestalo. Poté, co jeden ze šermířů nádobu hodil ve směru od diváků k palisádě, se nerozbila, ale pravděpodobně se od kořene nebo jiné nerovnosti odrazila a kutálela se směrem, kde přihlíželi další lidé. Hořící benzin přitom potřísnil nohy mladé ženy, která se hned plameny snažila uhasit.

„Byli jsme asi dvacet metrů od místa, kde se to stalo,“ řekl nám včera vrchní strážní městské policie Petr Čermák, který v okamžiku neštěstí společně s kolegou opodál kontroloval řidiče vozidla. Popálené mladé ženě okamžitě poskytli první pomoc a přivolali záchranku. „Hned poté byla žena transportována k dalšímu nemocničnímu ošetření specialisty,“ uvedla k nešťastné události tisková mluvčí náchodské policie Eva Prachařová a dodala, že následující den v sobotu se policistům přihlásili další dva postižení diváci. „Jeden muž a jedna žena: muž je v péči lékařů, žena je v domácím ošetřování, rozsah jejich zranění není přesně znám,“ dodala Eva Prachařová.

Policie na místo vyslala výjezdovou skupinu, která provedla prvotní šetření a zadokumentování nehody. Policisté případ zaevidovali a vyšetřují jako podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti. „Jaký postih bude viníku hrozit závisí kromě dalších okolností i na vyjádření lékařů o závažnosti a rozsahu ujmy na zdraví zraněných osob,“ upřesnila tisková mluvčí.

Člen šermířské skupiny Novica, který nádobu s hořlavinou hodil, hned v sobotu jel do pražské nemocnice popálenou ženu navštívit. Za dobu jednadvaceti let existence novoměstské české družiny šermířské to je první nešťastná událost, která se při vystupování souboru Novica stala.