V obžalobě byly jejich skutky vyčísleny na škodu 13,5 milionu korun. Takovou škodu měli způsobit tři podnikatelé z Pardubic, kteří půjčovali zájemcům peníze. Přitom je měli připravit například o nemovitosti.

Včera vynesl Krajský soud v Hradci Králové rozsudek nad Michaelem Mádlem, Vítem Bubeníkem a Petrou Bubeníkovou. Všechni tři dostali podmíněný trest na dva roky.

V části obžaloby navíc byli zproštěni viny, proto je konečná škoda vypočítána na 2,2 milionu korun.

Jak vlastně vypadalo jejich podnikání?

Obraceli se na ně lidé ve finančních potížích a žádali o půjčku. A oni neváhali. Jenže smlouvy, které se svými klienty podepisovala trojice z pardubické firmy Financování Group, byly podle obžaloby nefér.

„Všichni klienti podepisovali smlouvy dobrovolně," hájil se hlavní obžalovaný Mádle, jemuž za úvěrový podvod hrozil trest až na deset let. Provinění spoluobžalovaných bylo označeno jako menší. Při podepisování kontraktů podle státního zástupce využili podnikatelé naivity lidí.

Žalobce: Uvedli klienty v omyl

Jeden z poškozených chtěl půjčku na půl milionu, byl 
v potížích. „Podepisoval jsem postupně několik smluv. Říkali, že je nesmí nikdo vidět," tvrdil. Firma mu nabídla takzvaný zpětný leasing na dům. Jde o to, 
že člověk prodá společnosti dům (auto, stroje, technologie…), a ta mu ho zpětně pronajme. „Kdybych věděl, že prodávám dům, nešel bych do toho," dušoval se John.

„Obohatili se tím, že někoho uvedli v omyl," prohlásil státní zástupce Jiří Viesner.

Na činnost firmy doplatila i paní s dcerou. Po smrti manžela se dostala do finančních těžkostí, muž po sobě zanechal velké dluhy.

„Obě jsme podepisovaly různé listiny, ale žádné peníze jsme nedostaly. Až doma jsme zjistily, že jsme fakticky prodaly dům," řekla matka Marta Pavlíková.

Dcera firmě poskytla dokonce i fotografie rodinného domu. „Ale vždy se jednalo jen o poskytnutí půjčky," byla přesvědčena i při výpovědi.