Jakou škodu způsobil, nelze přesně určit. Přesto byl Vladimír Grygar potrestán poměrně nekompromisně.

Krajský soud v Hradci Králové ho za zneužití dotace, již dostal od města Hradec na stavbu varhan v místní filharmonii, poslal do vězení na tři roky. Do postihu je zahrnuto také dřívější odsouzení za daňové problémy. Rozsudek zatím není pravomocný. Odsouzený si totiž ponechal lhůtu na rozhodnutí, zda se proti němu odvolá, a státní zástupkyně tak ihned 
v síni udělala.

Grygar získal před lety šestimilionový příspěvek, aby mohl postavit nástroj, po kterém filharmonici velmi baží. Varhany však nejsou v budově dodnes, jejich stavba pořád probíhá. Jenže už bez Grygarova přispění.

Ten byl místo toho v úterý dopoledne odsouzen. „Použil peníze k jinému účelu," vysvětlil předseda senátu Jiří Vacek. „Poskytnutou účelovou dotaci ve výši 6 000 000 korun užil k jinému účelu, zejména k úhradě svých dřívějších dluhů, splácení úvěrů a úroků u bank, k rekonstrukci pronajaté fary v okrese Vyškov a na dostavbu varhan pro Jablonec nad Nisou,"stálo v obžalobě.

V úterý ukončené líčení bylo již pátým v této kauze. Případ se totiž už potřetí vrátil do Hradce Králové. V prvním případě byl varhaník osvobozen, podle soudu mu nebyla prokázána vina. Jenže proti tomu se odvolalo město Hradec a Vrchní soud v Praze nařídil nové jednání.

Při něm byl Grygar v listopadu 2013 potrestán podmíněným trestem a vyzván, aby uhradil chybějících 5,3 milionu korun. To však neudělal, naopak se znovu pokusil zvrátit verdikt. Jenže to se mu nepovedlo a v dalším kole dopadl mnohem hůř.

Nové varhany budou mít 3481 píšťal

Kdy by měly být varhany hotové? Od roku 2008 usiluje o vybudování varhan Nadační fond Varhany pro Filharmonii Hradec Králové. Podle původních odhadů by měly stát zhruba 14 milionů korun bez DPH. Nové mistrovské koncertní varhany by měly být umístěné po obou stranách jevištních portálů, měly by mít 3481 píšťal, největší má být 560 centimetrů dlouhá, nejmenší pouze dva centimetry. „Podstatná část hotového nástroje je již uskladněna v budově Filharmonie Hradec Králové. Stále však je nezbytné získat část prostředků z privátních zdrojů," uvedl fond na svém webu.