Obchodníci nabízejí lidem levnější tarify a snaží se je přesvědčit ke změně dodavatele. Tím, že produkty nabízejí v domácnostech lidí, ale riskují vysokou pokutu. „Mladí a dobře oblečení lidé se do uzamčených domů se dostávají pod záminkou vrácení přeplatků za odběr elektrické energie, optimalizace nákladů, nabízí výhodnější a levnější tarify. Nechávají si přeložit vyúčtování, o kterém pak tvrdí, že je velmi nevýhodné a snaží se přesvědčit obyvatele, že právě jejich podmínky jsou ty nejlepší a nejlevnější,“ popsala strategii podomních prodejců mluvčí městské policie Eva Kněžourová.

Stále více Hradečanů však na jejich sliby nenaletí a raději informují městskou policii. Policistům prodejci vypráví stále stejnou báchorku. Tvrdí, že oslovují pouze své stávající zákazníky, dělají průzkum, kontrolují elektroměry a žádné služby nenabízejí. „Jejich výmluvy však často hned na místě vyvrací oslovení lidé,“ podotkla mluvčí hradeckých policistů. Městská policie předává porušení zákazu podomního prodeje k řešení správnímu orgánu magistrátu, výše pokuty se může vyšplhat až na několik set tisíc korun.

Městská policie doporučuje, aby byli lidé obezřetní v tom, koho do svého bytu pouštějí. Pokud jste neznámou osobu do bytu pozvali a domníváte se, že máte čest s podvodníkem, nebojte se přivolat městskou policii.