Mladší muž (42) pracoval jako jednatel výkupny na Náchodsku, starší (47) jako její zaměstnanec – řidič nákladního auta. „Řidič vymyslel, že jeden náklad druhotných surovin může prodat hned dvěma firmám najednou. S plným vozidlem ocelových špon najel na váhu ve výkupně šrotu, část odsypal a nepozorovaně opustil areál. Zbylý materiál navezl do další výkupny, která byla opodál, kde zbytek vysypal a vrátil se zpět do první firmy, kde se jako prázdný zvážil,“ informovala policejní mluvčí Iva Kormošová.

Peníze za šrot pak přišly z obou výkupen. Řidič podle policie dokonce někdy náklad vyúčtoval nadvakrát jedné firmě, protože obsluze váhy řekl, že bude mít ještě jeden závoz a že teprve až ho doveze, zváží vozidlo jako prázdné. „Z plného nákladu pouze část odsypal a do firmy se vrátil s určitým časovým odstupem, kdy se se zbytkem jako s druhým závozem nechal zvážit“ vysvětlila mluvčí. Řidič vozil do výkupny suroviny často, takže zaměstnanci ho znali a tolik ho nekontrolovali. Řidič využíval příležitosti, když vezl ocelové špony, které se daly dobře odsypávat a nebyly s ničím promíchané.

Na chybějící materiál přišla ve firmě až hloubková kontrola. Zjistila, že během necelých dvou let se ztratilo okolo 200 tun materiálu. Kontroloři začali podezřívat řidiče a policejní vyšetřování to potvrdilo. Policie uvedla, že řidič se šrotem podváděl ve 34 případech. Oba muži se přiznali.