Jde o dva pohledy na jednu věc. Dvojice Petr Sýkora s Martinem Štěpánkem tvrdí, že svou aktivitou zachránili dostavbu bytového komplexu 
v Pardubicích. Proti nim však stojí obžaloba - ta je přesvědčena, že se při realizaci špatně hospodařili s penězi družstva. Celkem jej měli připravit o více než 14 milionů.

Proces s muži začal u Krajského soudu v Hradci Králové. První líčení je naplánováno do pátku a poté ještě na konec srpna. Obžalovaným hrozí za zločin nazvaný porušení povinnosti při správě cizího majetku až osm let ve vězení.

„Nesouhlasím s tím, co je mi kladeno za vinu. Celá věc se mě hluboce dotýká," pronesl Sýkora, který fungoval jako předseda představenstva bytového družstva.

Stavitel komplexu spadl do insolvence

To se propadlo do problému, když v roce 2010 přešla do insolvence firma, jež měla dokonči stavbu bytového komplexu v Milheimově ulici. V tu chvíli nebylo jasné, jak to s rozestavěným projektem nakonec dopadne.

„Co nejrychleji a nejlevněji jsme se snažili řešit situaci, která nastala konkurzem společnosti Kvalt," přesvědčoval Sýkora.

V tu chvíli se na scéně objevil Štěpánek. Ten byl vlastníkem bytu na tomto místě a spolumajitelem dalšího. Tedy jednoho
z těch, jež ještě nebyly dokončené.

Štěpánek se se Sýkorou domluvil, že se do věci vloží. Dvojice začala shánět stavební firmu, která by byty dostavěla - nakonec byla vybrána společnost Ječmínek. S tím byli seznámení členové družstva a považovali za výběr zhotovitele stavby za vyřešený.

Jenže po dvou letech najednou vyšla na světlo světa informace, že dodavatelem byla společnost nazvaná Realitní trhy, jejímž majitelem je Štěpánek.

On vysvětluje, že jeho firma musel zasáhnout, protože nikdo ze stavebníků nechtěl jít do akce bez obřích záloh. Tu prý zaplatil právě Štěpánek, mělo jít o 8 milionů korun. Problém je, že dnes není nikde smlouva, která by dokládala, že byl vztah mezi bytovým družstvem a Realitními trhy stvrzen právně.

Realitní trhy se pak domluvily s firmou Ječmínek, a ta se stala vlastně subdodavatelem. Tady se však objevuje zásadní problém. Když Realitní trhy nezaplatily jakoukoli fakturu do sedmi dnů, tato povinnost přešla na bytové družstvo. 
A tímto měla vzniknout čtrnáctimilionová škoda.