Uplynulý prosincový víkend podvodníci opět vyzkoušeli ostražitost hradeckých občanů. Díky všímavosti lidí však falešný bankéř tentokrát neuspěl. Místo půl milionu korun mu v bitcoinové peněženky přistály jen tři tisíce.

Neznámá bankéřka ženě z Hradce Králové volala 8. prosince v dopoledních hodinách. Žena podle policistů reagovala nejprve opatrně, ale poté se volající podařilo ženu přesvědčit, že jejímu účtu hrozí nebezpečí.

„Do konverzace se vložil další ‚poradce‘, který tvrdil, že došlo k úniku jejích osobních údajů a někdo si bude chtít vybrat její předschválené úvěry a možné půjčky. Jedinou ochranou je vzít si úvěr sama a tyto peníze vložit na zabezpečený bitcoinový účet banky,“ popsala taktiku podvodníků policejní mluvčí Eva Prachařová.

Ilustrační foto.
Další sedli na lep podvodníkům. Čtyři lidi z Hradecka obrali o skoro 2 miliony

Žena si podle instrukcí podvodníka vzala na pobočce své banky úvěr půl milionu korun. Peníze si nechala vyplatit v hotovosti. Peníze chtěla vložit do bitcoinmatu v jednom z hradeckých obchodních center. Od toho ji ale odradila kolemjdoucí.

„Naštěstí se po prvním zkušebním vkladu 3 000 korun vedle ní náhle objevila mladá žena, která ji důrazně odrazovala od pokračování a varovala ji, že stala obětí podvodníků. Majitelka účtu tedy prozatím odešla bez dalšího vložení peněz,“ popsala Eva Prachařová, jaké štěstí žena měla.

O tom, že jde o důmyslný podvod, ženu přesvědčila následná reakce její banky. „Ve spolupráci s bankou žena smluvený úvěr ještě téhož dne zrušila, peníze vrátila bance a pro jistotu si změnila všechna své hesla a přístupové kódy,“ sdělila policejní mluvčí.

Zloděj vzal batoh s cennostmi z břehu písníku, zatímco se otužilec koupal. Ilustrační foto.
Otužování muže přišlo draho. Zatímco plaval v Opaťáku, na břehu úřadoval zloděj

Podvodníci si tedy přišli na pouhé tři tisíce korun a jejich další snahy už vyšly naprázdno. Nezabral ani argument, že ženu ostatní lidé chtějí okrást a policisté či pracovníci banky mohou být falešní či podplacení, ani nabídka taxi odvozu k jinému bitcoinmatu.

„Žena přišla událost ještě téhož dne oznámit na policejní služebnu a policisté začali případ řešit jako podvod s trestní sazbou odnětí svobody od 1 do 5 let,“ doplnila Prachařová.

Policisté znovu důrazně upozorňují, že žádná banka neřeší únik osobních dat či zneužití účtů klientů telefonicky. Banka také nikdy nenabádá své klienty, aby si vzali úvěr, peníze si ihned vybrali v hotovosti a vložili je na jiný účet.

Ilustrační foto
Strach o život. Vyděrači na Hradecku vymámili z ženy přes půl milionu korun

„Tento postup vyžadují právě pouze podvodníci, a to proto, aby se dostali k penězům, které banka spravuje. Pokud i vám bude volat někdo z banky a přesvědčovat vás, že vás chce někdo podvést, tak, než začnete podnikat nějaké kroky, nejdřív si vše ověřte! Příchozí hovor zavěste a sami zavolejte, nebo osobně zajděte do své banky,“ doporučuje policejní mluvčí.

Nepřehlédněte: Za pěstování marihuany muž z Broumovska stráví jedenáct let ve vězení

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth