Policisté z Náchodska pátrají po zlodějích, kteří se po celém území regionu pohybují v automobilech a okrádají seniory. Zřejmě organizovaná skupina jezdí auty většinou se slovenskými poznávacími značkami a nabízí prodej dek, lůžkovin a kuchyňského nádobí. Tito lidé využívají důvěry starších lidí.

„Pod záminkou prodeje vniknou do bytu, kde využijí nepozornosti majitele a odcizí z bytu finanční hotovost. Pokud majitel nechce nic koupit, žádají alespoň sklenici vody, opět pro jeho rozptýlení pozornosti a vytvoření příležitosti pro kradení. Zloději vůbec nemají slitování se staršími a nemohoucími, ba právě naopak. Staříci a stařenky se pro ně stávají snadnou kořistí,“ uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Jeden z posledních případů evidují policisté v Meziměstí u Broumova. Dva černovlasí muži se ve středu dopoledne vnutili do bytu 86leté stařenky pod záminkou prodeje koberečků a s žádostí o vodu. Když stará paní odešla do zadní místnosti, ze šatní skříně jí odcizili tašku s peněženkou s finanční hotovostí 15 tisíc korun v naší a cizí měně, vkladní knížku a cestovní pas.

Rovněž v Pardubicích se objevily v těchto dnech případy, kdy se muž vydával za plynaře či opraváře a požadoval po seniorech buď finanční hotovost nebo rozměnění peněz. Poté důchodce okradl. Případy policisté zaznamenali v městské části Dubina a Spořilov. Pachatelem byl muž ve věku kolem padesáti let, asi 170 centimetrů vysoký, silné postavy s nápadným břichem. Na sobě měl hnědou kšiltovku, tmavou bundu a polobotky.

V Moravské Třebové ve středu v poledne asi 30letá žena jako falešná pracovnice vodohospodářské organizace šla provést odpočet vody do rodinného domu. Svou přítomností zaměstnala seniorku a mezitím vešel do domu muž, který prohledal kuchyň, podkrovní místnost a obývací pokoj. Zde ze skříňky ukradl pět zlatých snubních prstenů, zlatý řetízek, náušnice a zlomky zlata. Důchodcům vznikla škoda ve výši pětadvacet tisíc korun.

Policisté zahájili trestní řízení a po obou zlodějích