"Poškozené ženě přišla ve středu dopoledne SMS, kde místo telefonního čísla bylo uvedeno SPOST. Ve zprávě se dočetla o neúspěšném pokusu o doručení zásilky KPYPCC8VXSG a dále tam stál pokyn k přihlášení na webové stránky české doručovací společnosti, kterou všichni využíváme," popsala případ mluvčí hradeckých policistů Šárka Pižlová.

Shodou náhod žena v tu dobu skutečně zásilku o této doručovací společnosti očekávala, na webové stránce se tedy přihlásila. Po rozkliknutí ji čekaly stránky, které odpovídaly těm od doručovací společnosti, zde zadala veškeré platební údaje - číslo karty a z její zadní strany CVV kód a také jméno a adresu. Dále měla za náhradní doručení uhradit 50 korun a odeslat ověřovací kód.

Ilustrační foto.
Covid přinesl rozpuk virtuálních zločinů. Odhalení dává policistům zabrat

Že se stala obětí podvodu si uvědomila ve chvíli, kdy jí přišla zpráva z banky, která ji informovala o překročení transakčního limitu. "Na bankovním účtu zjistila, že ji během uplynulé chvíle odešlo celkem 7 plateb o celkové částce dosahující téměř 42 tisíc korun. Všechny platby byly odeslány na zahraničí účty," uzavřela mluvčí policie a dodala varování pro ostatní: "Každý den řešíme různé způsoby, jakými si podvodníci obstarávají finance od cizích lidí. Dbejte na rady a nikdy na něčí žádost NIKAM nepiště informace o vaší platební kartě. Pravdou je, že musíme být každý den velmi ostražití, neboť podvodníci vymýšlejí stále nové a nové formy útoků."